Jak zadbać o plantacje truskawek po zimie? (zdjęcia)

Autor: Hubert Konarski, Agrii Polska 22 marca 2017 09:18

Początek wiosny to istotny moment dla producentów truskawek zarówno przemysłowych, jak i deserowych. W tym czasie dokonuje się pierwszych ocen kondycji roślin po zimie. Kluczowa jest ocena przezimowania roślin, określenie ich stanu i działań, jakie należy podjąć.

Dobiegająca zima okazała się dość łaskawa dla producentów truskawek. W większości rejonów Polski pokrywa śnieżna zapewniła odpowiednią izolację i mimo siarczystych mrozów w styczniu i spadku temperatury poniżej -30 st. C i plantacje są generalnie w dobrej kondycji. Należy jednak przeprowadzić indywidualną ocenę plantacji, szczególnie w rejonach, gdzie pokrywa śnieżna nie była odpowiednio gruba, gdzie podczas mrozów dochodziło do chwilowych odwilży i powstawania warstwy lodu uniemożliwiającej cyrkulację powietrza lub też plantacje nie były odpowiednio przygotowane do zimy.

Najłatwiej dostrzec objawy silnego przemarznięcia, bo objawiają się one: zamieraniem całych roślin lub najwyższych koron, zbrązowieniem tkanki na przekroju koron, czernieniem korzeni. Objawy podmarznięcia roślin trudniej zauważyć, ponieważ są widoczne dopiero w trakcie sezonu wegetacyjnego, kiedy niestety jest już zbyt późno na ograniczenie ich wpływu na wielkość i jakość plonu. Mimo względnie dobrego stanu roślin może się okazać, że cześć kwiatów oraz kwiatostanów jest przemarznięta, a cała roślina jest osłabiona. W takim przypadku rośliny wydadzą mniejszą ilość owoców i będą one drobniejsze.

W celu zniwelowania negatywnych skutków niskich temperatur zimą oraz ich wpływu na plon warto sięgnąć po nawozy o działaniu stymulującym, ponieważ odgrywają istotną rolę w regeneracji roślin. Preparaty te usprawniają procesy życiowe roślin, minimalizują ich negatywną reakcję na warunki stresowe, oraz stymulują uszkodzone tkanki do regeneracji. Godnymi uwagi są nawozy, które zawierają związki pochodzenia roślinnego, w tym pochodzące z alg morskich): aminokwasy, naturalne roślinne hormony wzrostu czy witaminy. Ich działanie polega na usprawnieniu pobierania składników mineralnych, aktywowaniu procesu fotosyntezy oraz stymulowaniu podziałów komórkowych w roślinie. W rezultacie rośliny rosną intensywniej, co przyczynia się do większego plonowania.

Dla osiągniecia zadowalających efektów zalecane jest wykonanie 3-4 zabiegów z wykorzystaniem preparatów o działaniu stymulującym. Pierwszy należy wykonać wczesną wiosną, po ruszeniu wegetacji roślin, a kolejne w odstępie 7-14 dni.

Przykładem dobrego rozwiązania stymulacyjnego jest Foliq Ascovigor zawierający wysoką zawartość wyciągu z alg morskich Ascophyllum nodosum, fitohormony roślinne, kluczowe mikroelementy, w tym prawie 4 proc. boru oraz witaminy. Wspomniane procesy regeneracyjne dobrze usprawni również Foliq Aminovigor, zawierający duże ilości aminokwasów roślinnych z dodatkiem mikroelementów.

Wczesną wiosną należy zwrócić uwagę na stan fitosanitarny plantacji. Wygrabienie resztek, ściółki, chwastów i zamarłych liści ograniczy presję patogenów i rozwój takich chorób jak: szara pleśń, mączniak prawdziwy truskawki, czerwona i biała plamistość liści truskawki. Pozytywne rezultaty da również odpowiednie odchwaszczenie plantacji oraz pozostałe zabiegi agrotechniczne, jakie należy wykonać, aby odpowiednio przygotować plantację do nowego sezonu.

Dla podniesienia zysku wielu producentów decyduje się na przykrywanie plantacji w celu przyspieszenia zbiorów owoców. W tym celu stosuje się agrowłókninę lub folię perforowaną. Teraz jest ostatni moment na wykonanie tej czynności. Przykrycie roślin spowoduje wzrost temperatury pod osłonami, co przyspieszy rozwój roślin, a zarazem ochroni je przed ewentualnymi przymrozkami. Po zakwitnięciu roślin w ciągu dnia należy odsłaniać plantację, aby umożliwić owadom zapylanie kwiatów, w przeciwnym razie owoce mogą być mniejsze, a także zdeformowane.

Czas i troska, które sadownik poświęci plantacji wczesną wiosną, zaprocentuje latem wysokim plonem odpowiedniej jakości i przyniesie oczekiwane wysokie profity.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM