Jak zadbać o monitoring upraw przed Drosophila suzukii?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 20 sierpnia 2015 08:52

Jak zadbać o monitoring upraw przed Drosophila suzukii? Pułapki Suzuki Trap zostały wyprodukowane przez hiszpańską firmę Bioiberica/ fot. bioagris.pl

Do monitoringu upraw przed Drosophila suzukii można zastosować pułapki Suzuki Trap. Zawierają one kombinację specyficznych protein atrakcyjnych dla tego szkodnika. Wczesne wykrycie pozwala na podjęcie odpowiednich działań ograniczających liczebność i szkodliwość D. suzukii.

W doświadczeniach prowadzonych w Kanadzie ST okazało się, że z całości wszystkich wyłapywanych owadów na plantacji borówki amerykańskiej ponad 60 proc. stanowiła muszka plamoskrzydła (D. suzukii). Pułapka ta wykazuje dość dużą selektywność w stosunku do innych szkodników, atraktant nie wabi również owadów pożytecznych - informuje firma Bio Agris .

Trwałość atraktanta wynosi 90 dni, co zwykle starcza na cały sezon. Po upływie tego okresu należy uzupełnić atraktant. Pułapki Suzuki Trap zostały wybrane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN) do akcji monitorowania muszki plamoskrzydłej na terenie Polski.

Pułapki Suzuki Trap zostały wyprodukowane przez hiszpańską firmę Bioiberica, jednego z liderów w produkcji pułapek przeznaczonych do masowego wyłapywania szkodników drzew cytrusowych. W Polsce pułapki te dostępne są w sprzedaży w ofercie Bio Agris. Firma ta zajmuje się dystrybucją środków ochrony roślin.

Obecnie do ochrony chemicznej upraw przed muszką plamoskrzydłą zarejestrowane są preparaty - Spintor 240 SC, Calypso 480 SC oraz Patriot 100 EC.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM