Jak uzyskać jabłka wysokiej jakości, by sprostać wymaganiom rynku?www.sadyogrody.pl - 29 grudnia 2016 11:13


Firma Syngenta już trzy sezony temu podjęła działania, by dopasować polską produkcję jabłek do rosnących wymagań rynku i oczekiwań sieci handlowych z Europy Zachodniej. O założeniach programu Fruit Quality Contract (FQC) i osiągniętych rezultatach mówił Krzysztof Krupa, podczas 9. Konferencji Odmianowej.

Jak przypomniał Krzysztof Krupa, największym importerem polskich jabłek (przed wprowadzeniem rosyjskiego zakazu) była Rosja – 1350 tys. ton, na drugim miejscu Niemcy – 660 tys. ton oraz Wielka Brytania z wynikiem 480 tys. ton. Jakie są bariery w zwiększeniu dostaw polskich jabłek na rynek niemiecki? Już kilka lat temu, sieci handlowe wprowadziły zaostrzone kryteria dot. dopuszczalnych poziomów pozostałości w owocach. Celem programu Fruit Quality Contract jest ograniczenie pozostałości w jabłkach, tak aby spełniały wysokie kryteria stawiane przez sieci handlowe.

- Niemieccy odbiorcy chcą jasno określonego jabłka – odmiany, wielkości i co najważniejsze bezpiecznego, z niską zawartością pozostałości – zaznaczył prelegent. Program Fruit Quality Contract pozwala uzyskać jabłka bardzo wysokiej jakości (w których wykrywano nie więcej niż 3-4 substancje aktywne, a ogólny poziom pozostałości obniżono do 70 proc.). Dzięki temu wyprodukowane owoce spełniają kryteria najbardziej wymagających zachodnioeuropejskich sieci handlowych.

- FQC wspomaga producentów w produkcji takich owoców jakich wymaga klient. Programem są objęte m.in. owoce pestkowe w Grecji i Hiszpanii, winogrona w Niemczech, Francji czy RPA, ale i borówka wysoka w Chile – dodał.

Jak tłumaczył Krzysztof Krupa, w programie FQC trzeba przestrzegać określonego schematu i dobierać preparaty adekwatnie do poszczególnych faz rozwojowych. Najpierw stosowane są preparaty, które mają okres zanikania długi, a następnie przed zbiorem preparaty o krótkim okresie rozkładu. Należy dbać o właściwą rotację preparatów należących do różnych grup chemicznych, aby zapobiegać powstawaniu odporności. W programie sadownicy muszą stosować się do zapisów etykietowych, przestrzegać karencji i prewencji, by sprostać oczekiwaniom wymagającego odbiorcy.

Firma Syngenta zapoczątkowała program Fruit Quality Contract w Polsce w 2014 roku. Warto podkreślić, że program sprawdził się i jego założenia zostały w pełni zrealizowane w sezonach, które charakteryzowały się odmiennymi warunkami pogodowymi.