Jak uniknąć strat podczas przechowywania jabłek?

Autor: Krystyna Zagórska /www.sadyogrody.pl 19 lutego 2017 10:46

Jak uniknąć strat podczas przechowywania jabłek? Przemysław Badowski z firmy AgroFresh/ fot. redakcja Sadyogrody.pl

Od producentów oczekuje się wysokiej jakości jabłek nie tylko w momencie otwarcia komory chłodniczej, ale także po 1,5-miesięcznym okresie transportu na odległe rynki do Wietnamu czy Indii. Jak sprostać wysokim wymaganiom zagranicznych odbiorców? O kluczowych problemach minionego sezonu przechowalniczego i aktualnych zaleceniach mówił Przemysław Badowski z firmy AgroFresh, podczas Regionalnej Konferencji Sadowniczej zorganizowanej w Warce.

Nie tylko moment zbioru i warunki przechowalnicze mają wpływ na utrzymanie wysokiej trwałości owoców w późniejszym w obrocie handlowym. O potencjale przechowalniczym jabłek decydują również warunki pogodowe panujące w danym sezonie produkcyjnym. Przykładem jest chociażby pamiętny sezon 2015, w trakcie którego długotrwały okres bez opadów z utrzymującą się wysoką temperaturą doprowadził na wiosnę (po otwarciu komór) do nasilonego problemu z oparzelizną.

Stres wywołany wysokimi temperaturami powoduje przyspieszone dojrzewanie owoców, wczesne rozpoczęcie produkcji etylenu, a także wysoką podatność na łódkowanie liści, a tym samym – słabsze pobieranie i absorpcję składników pokarmowych. Z kolei zbyt niska temperatura (poniżej 0 st. C) w późniejszym okresie wegetacji może spowodować uszkodzenia mrozowe u późnych odmian oraz wczesne rozpoczęcie produkcji etylenu. Intensywne opady deszczu w okresie poprzedzającym zbiór mogą być przyczyną wzmożonych problemów z gniciem owoców w trakcie przechowywania.

Przemysław Badowski zaznaczył, że w sadach warto zadbać o prawidłowe zbilansowane gleb. Na terenach piaszczystych o niewielkiej zawartości substancji organicznej nawozy szybciej są wypłukiwane, a tym samym zawartość poszczególnych składników pokarmowych dostępnych dla roślin podczas całego sezonu wegetacyjnego jest bardzo zróżnicowana. Istotne znaczenie ma właściwy stosunek potasu do wapnia w owocach. Niska zawartość wapnia i relatywnie wysoka ilość potasu (przy proporcji poniżej 28) gwarantuje dobre przechowywanie jabłek. Przy wyższym stosunku dochodzi do problemów z rozpadami czy z gorzką plamistością podskórną (tzw. korek). Również przy nadmiernej zawartości azotu w owocach wzrasta podatność na infekcje grzybowe.

Pierwsze objawy gorzkiej plamistości podskórnej obserwowano już w drugiej części minionego sezonu wegetacji. Częste opady deszczu bezpośrednio przed zbiorem sprzyjały wyrastaniu owoców i w konsekwencji do tzw. efektu rozcieńczenia poziomu wapnia w miąższu. W obecnie trwającym okresie przechowywania objawy gorzkiej plamistości podskórnej obserwujemy na odmianach – Ligol, Mutsu i z grupy Jonagoldów.

Przyczyną powstawania oparzelizny powierzchniowej jest zbyt wczesny termin zbioru (gdy nie doszło do zakumulowania dostatecznie dużej liczby godzin z niską temperaturą poniżej 10 st. C). Dodatkowo należy pamiętać, że typowe objawy dla tego rodzaju uszkodzeń skórki mogą również uwidocznić się na owocach zbyt późno zebranych z drzew. Przejrzałe jabłka produkują zwiększone ilości etylenu, który bierze udział w powstawaniu oparzelizny powierzchniowej. Na występowanie oparzelizny powierzchniowej szczególnie podatne są sporty Red Deliciousa (coraz powszechniej uprawiane w sadach), a także odmiany z grupy Jonagoldów, Mutsu, Boiken, Idared i Cortland.

W sezonie 2014 nie wystąpiły większe problemy z oparzelizną powierzchniową. Jak mówił Przemysław Badowski, w okresie do 6 tygodni przed zbiorem, liczba godzin z temperaturą poniżej 10 st. C nie przekraczała 100 godzin. Stosunkowo niewielka była również liczba godzin z temperaturą powyżej 25 st. C. Dlatego też oparzelizna nie wyrządziła tak poważnych strat podczas przechowywania jabłek. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w sezonie 2015, który charakteryzował się suchym i upalnym latem – liczba godzin z temperaturą powyżej 25 st. C przekroczyła 200 godzin (okres do około 6 tygodni przed zbiorem). Czy obecnie trwający sezon przechowalniczy będzie równie trudny pod względem wystąpienia oparzelizny? W ocenie eksperta, sezon 2016/17 będzie łagodniejszy, z uwagi na bardziej sprzyjające warunki wegetacji.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM