Jak uchronić owoce przed szkodami wyrządzonymi przez Drosophila suzukii?

Autor: www.sadyogrody.pl 12 grudnia 2016 08:42

Jak uchronić owoce przed szkodami wyrządzonymi przez Drosophila suzukii? Mgr. Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach/ fot. żelazna studio

Z prowadzonego monitoringu D. suzukii wynika, że straty ekonomiczne w postaci uszkodzonych owoców jak na razie nie zostały odnotowane. Jednak szkodnik ten stanowi realne zagrożenie plantacji roślin jagodowych i sadów drzew pestkowych w Polsce. Mgr Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa, podczas konferencji „Sady i ogrody na Narodowym” omówił strategię efektywnej ochrony upraw przed tym szkodnikiem.

Drosophila suzukii jest gatunkiem bardzo pokrewnym do muszki owocowej - Drosophila melanogaster, jednak – jak mówił mgr Wojciech Piotrowski – muszkę owocową wabi zapach fermentujących, uszkodzonych owoców. Natomiast D. suzukii atakuje głównie owoce zdrowe, nieuszkodzone, ale także pozostające czy opadłe po zbiorze. Drosophila suzukii składa jaja w dojrzewających owocach, dlatego też jest zaliczana do szkodników o dużym znaczeniu gospodarczym.

Jak zaznaczył mgr Piotrowski, płodność samic D. suzukii jest bardzo duża – wynosi od 219 do nawet 563 jaj, których rozwój trwa zaledwie 1- 2,5 dnia. Larwy rozwijają się od 3 do 13 dni (w zależności od temperatury), zaś poczwarki od 4 do 14 dni. Rozwój szkodnika następuje w temperaturze powyżej 10 st. C. Optymalne warunki dla D. suzukii to 21 st. C. W temperaturze powyżej 30 st. C aktywność szkodnika jest zdecydowanie niższa. Muchy w cieplejszych krajach mogą być aktywne przez cały rok.

Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa wskazano, że prawdopodobnie w naszym kraju może wystąpić od 3 do 7 pokoleń D. suzukii. - Średni czas rozwoju jednego pokolenia to 12 -14 dni – dodał mgr Piotrowski.

D. suzukii stanowi realne zagrożenie dla roślin uprawnych, jak i dziko rosnących. Muszka atakuje truskawki, poziomki, maliny, jeżyny, porzeczki, winogrona, borówkę wysoką, a także czereśnie, morele, brzoskwinie, wiśnie, śliwki, kiwi, aktinidię. Larwy żerując w miąższu owoców doprowadzają do ich całkowitej destrukcji.

Monitoring Drosophila suzukii w Polsce rozpoczęto w 2012 roku. Pierwsze wykrycie szkodnika miało miejsce w 2014 roku (połowa października). W 2 lokalizacjach odnotowano muchy D. suzukii, ale – jak dodał mgr Piotrowski – nie wykryto uszkodzonych owoców (z uwagi na późną jesień). W 2014 roku odłowiono 66 szt. D. suzukii.

W 2015 roku pierwsze odłowy D. suzukii, miały miejsce pod koniec sierpnia (w 19 punktach przy prowadzeniu monitoringu w 200 lokalizacjach). W połowie września jaja i larwy zostały znalezione w owocach borówki i czereśni, które pozostały na roślinach po zbiorach. Monitoring był prowadzony przez Instytut Ogrodnictwa, GIORiN oraz ODR-y. W ubiegłym roku łącznie odłowiono 673 muchy D. suzukii.

W bieżącym sezonie monitoring wciąż jest prowadzony w 60 lokalizacjach i nie znaleziono uszkodzonych owoców. - Choć pierwsze odłowy miały miejsce w połowie czerwca, najwięcej much odłowiono w okresie wrzesień- listopad. Łącznie odłowiono 458 osobników D. suzukii - poinformował ekspert.

- Największą liczbę much odłowiono przy pomocy pułapek: Drosinal, Decis trap i SuzukiiTrap. Po upływie 3-4 tygodni wskazana jest zmiana typu pułapki i rodzaju atraktantu. Obecnie nie ma opracowanych progów zagrożenia dla D. suzukii. Pierwsze wstępne propozycje (wg badań szwajcarskich) wskazują niskie zagrożenie w przypadku odłowienia poniżej 10 osobników D. suzukii na tydzień, średnie 10- 100, wysokie 100-300 i bardzo wysokie powyżej 300 much/ na tydzień - mówił prelegent.

Jak oznajmił mgr Piotrowski, aktualnie najbardziej efektywną metoda zabezpieczenia plantacji przed D. suzukii jest stosowanie okryć z gęstej siatki (wielkość oczek 0,6-0,8 mm). – W warunkach klimatycznych naszego kraju siatki mogą spowodować delikatne zacienienie plantacji, to też owoce będą mniej słodkie, a co więcej – pod osłoną panuje często wyższa wilgotność, co wiąże się z większa presją ze strony szarej pleśni. Wewnątrz upraw pod osłonami warto również zawiesić 1-2 pułapki, które należy kontrolować raz w tygodniu – zalecał.

Obecnie w programie ochrony roślin dostępne są 4 zarejestrowane środki do walki z Drosophila suzukii – Spintor 240 SC, Calypso 480 SC, Patriot 100 EC, Decis Mega 50 EW. - Środki chemiczne są skuteczne w zwalczaniu tego szkodnika, ale opryskiwania owoców tuż przed zbiorem jest niebezpieczne, z uwagi na pozostałości. Najwyższy poziom ograniczenia i zwalczania D. suzukii może zapewnić tylko integracja różnych sposobów kontroli szkodnika – zaznaczył mgr Piotrowski.

Szczegółowe informacje i wskazówki na temat muszki plamoskrzydłej zawarto w "Metodyce prowadzenia obserwacji występowania Drosophila suzukii w Polsce" oraz opracowaniu "Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła w Polsce".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM