Jak rozpocząć skuteczną ochronę przed Drosophila suzukii w nowym sezonie?

Autor: www.sadyogrody.pl 19 stycznia 2016 09:46

Jak rozpocząć skuteczną ochronę przed Drosophila suzukii w nowym sezonie? Drosophila suzukii stanowi poważne zagrożenie dla krajowych upraw/ fot. EPPO

- Drosophila suzukii stanowi poważne zagrożenie dla krajowych upraw sadowniczych. W celu skutecznej ochrony wskazany jest monitoring z wykorzystaniem pułapek, a także profilaktyka. W naszej szerokości geograficznej lot osobników dorosłych tego szkodnika trwa od kwietnia do listopada – mówiła Catherine Baroffio, ze Szwajcarii podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

Drosophila suzukii przede wszystkim preferuje rośliny jagodowe, tj. truskawka, maliny, jeżyny oraz borówki. - Stwierdzono również liczne przypadki uszkodzeń innych owoców pestkowych, m.in. brzoskwiń, śliwek, moreli czy winogron. W mniejszym stopniu uszkadzane są jabłka, gruszki i jagody leśne. Taka różnorodność roślin żywicielskich dodatkowo utrudnia skuteczną ochronę – mówiła Catherine Baroffio.

- W naszej szerokości geograficznej lot osobników dorosłych trwa od kwietnia do listopada. Samice zimują pod korą, bądź na terenach związanych z ludzkimi siedliskami. Aktywność samic rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny. Przeciętny cykl pokoleniowy w okresie wiosennym i jesiennym trwa około 30 dni, zaś latem może ulec skróceniu do 18 dni. Dorosłe osobniki D. suzukii żyją średnio od 3 do 9 tygodni – oznajmiła prelegentka.

Według przekazanych informacji wynika, że szkodnik ten preferuje owoce i jagody o czerwonej lub ciemnej barwie skórki. – Na skutek uszkodzeń spowodowanych przez Drosophila suzukii, owoce mogą być następnie porażane przez grzyby i bakterie. Jednak największe straty powodują larwy, które wyjadając miąższ z owoców, doprowadzają do procesów gnilnych – dodała.

- Na podstawie sprawnego rozprzestrzeniania się nowe tereny, a także różnorodności atakowanych krzewów stwierdzono, że Drosophila suzukii stanowi poważne zagrożenie dla krajowych upraw. Istotnym etapem zwalczania tego szkodnika jest monitoring z wykorzystaniem pułapek oraz profilaktyka. Obecnie na rynku dostępne są pułapki typu Riga czy Drosorap – zaznaczyła Catherine Baroffio.

Dodała, że przestrzeganie zaleceń profilaktyki, czyli systematyczne usuwanie i niszczenie uszkodzonych owoców stwarza możliwość ograniczenia liczebności D. suzukii. – Należy zachować 2 dniowe odstępy pomiędzy zbiorem, przez co na krzewach jest mniej dojrzałych jagód. Warto również pamiętać, że okres pomiędzy zbiorem owoców a ich spożyciem powinien być krótki – powiedziała ekspertka.

- W ochronie przed D. suzukii pomocne może okazać się wykorzystanie siatek, w szczególności dotyczy to upraw borówki, jeżyny i maliny jesiennej. Siatki ochronne na plantacji powinny być rozmieszczane od momentu pojawienia się pierwszych zielonych owoców, bądź stwierdzenia obecności szkodnika – oznajmiła Catherine Baroffio. Dodała, że po zwiększeniu ilości zaatakowanych jagód, konieczna staje się ochrona chemiczna upraw.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI