Jak rozpocząć skuteczną ochronę przed Drosophila suzukii w nowym sezonie?

Autor: www.sadyogrody.pl 19 stycznia 2016 09:46

Jak rozpocząć skuteczną ochronę przed Drosophila suzukii w nowym sezonie? Drosophila suzukii stanowi poważne zagrożenie dla krajowych upraw/ fot. EPPO

- Drosophila suzukii stanowi poważne zagrożenie dla krajowych upraw sadowniczych. W celu skutecznej ochrony wskazany jest monitoring z wykorzystaniem pułapek, a także profilaktyka. W naszej szerokości geograficznej lot osobników dorosłych tego szkodnika trwa od kwietnia do listopada – mówiła Catherine Baroffio, ze Szwajcarii podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

Drosophila suzukii przede wszystkim preferuje rośliny jagodowe, tj. truskawka, maliny, jeżyny oraz borówki. - Stwierdzono również liczne przypadki uszkodzeń innych owoców pestkowych, m.in. brzoskwiń, śliwek, moreli czy winogron. W mniejszym stopniu uszkadzane są jabłka, gruszki i jagody leśne. Taka różnorodność roślin żywicielskich dodatkowo utrudnia skuteczną ochronę – mówiła Catherine Baroffio.

- W naszej szerokości geograficznej lot osobników dorosłych trwa od kwietnia do listopada. Samice zimują pod korą, bądź na terenach związanych z ludzkimi siedliskami. Aktywność samic rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny. Przeciętny cykl pokoleniowy w okresie wiosennym i jesiennym trwa około 30 dni, zaś latem może ulec skróceniu do 18 dni. Dorosłe osobniki D. suzukii żyją średnio od 3 do 9 tygodni – oznajmiła prelegentka.

Według przekazanych informacji wynika, że szkodnik ten preferuje owoce i jagody o czerwonej lub ciemnej barwie skórki. – Na skutek uszkodzeń spowodowanych przez Drosophila suzukii, owoce mogą być następnie porażane przez grzyby i bakterie. Jednak największe straty powodują larwy, które wyjadając miąższ z owoców, doprowadzają do procesów gnilnych – dodała.

- Na podstawie sprawnego rozprzestrzeniania się nowe tereny, a także różnorodności atakowanych krzewów stwierdzono, że Drosophila suzukii stanowi poważne zagrożenie dla krajowych upraw. Istotnym etapem zwalczania tego szkodnika jest monitoring z wykorzystaniem pułapek oraz profilaktyka. Obecnie na rynku dostępne są pułapki typu Riga czy Drosorap – zaznaczyła Catherine Baroffio.

Dodała, że przestrzeganie zaleceń profilaktyki, czyli systematyczne usuwanie i niszczenie uszkodzonych owoców stwarza możliwość ograniczenia liczebności D. suzukii. – Należy zachować 2 dniowe odstępy pomiędzy zbiorem, przez co na krzewach jest mniej dojrzałych jagód. Warto również pamiętać, że okres pomiędzy zbiorem owoców a ich spożyciem powinien być krótki – powiedziała ekspertka.

- W ochronie przed D. suzukii pomocne może okazać się wykorzystanie siatek, w szczególności dotyczy to upraw borówki, jeżyny i maliny jesiennej. Siatki ochronne na plantacji powinny być rozmieszczane od momentu pojawienia się pierwszych zielonych owoców, bądź stwierdzenia obecności szkodnika – oznajmiła Catherine Baroffio. Dodała, że po zwiększeniu ilości zaatakowanych jagód, konieczna staje się ochrona chemiczna upraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM