Jak prawidłowo nawozić drzewka owocowe w szkółce?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 czerwca 2015 09:14

Jak prawidłowo nawozić drzewka owocowe w szkółce? www.shutterstock.com

Wymagania pokarmowe drzewek owocowych i wielkość dawek nawozów mineralnych należy określać na podstawie wyników analizy chemicznej gleby. Analiza ta stanowi podstawę optymalnego nawożenia. Niedobór azotu, potasu, fosforu czy magnezu wpływa niekorzystnie na wzrost drzewek w szkółce.

Przy niedoborze azotu liście w dolnych partiach pędów stają się jasnozielone, a następnie żółte. Takie liście przedwcześnie opadają z drzewek. Również widoczny jest słabszy wzrost pędów. Z kolei nadmiar azotu wydłuża okres wegetacji drzewek, a tym samym opóźnia fazę wejścia w stan spoczynku zimowego. Drzewka przenawożone azotem stają się bardziej wrażliwe na choroby kory i drewna, jak również mogą być w większym stopniu uszkadzane przez mróz.

Brak potasu powoduje zahamowanie wzrostu drzewek. Młode pędy są krótkie i cienkie. Przy dużym niedoborze tego pierwiastka na liściach widoczne są nekrotyczne, brązowe plamy, które pojawiają się przeważnie na brzegach blaszki liściowej. Liście z niedoborem tego pierwiastka zwijają się ku górze.

Symptomy niedoboru fosforu rzadko są widoczne na drzewkach, gdyż gatunki sadownicze posiadają zdolność pobierania tego pierwiastka ze związków nieprzyswajalnych dla innych roślin uprawnych. W wyniku deficytu fosforu liście stają się niebieskozielone, bądź purpurowe. Natomiast owoce przeważnie drobnieją na drzewkach.

Niedostatek magnezu sprawia, że wzrost drzewek zostaje zahamowany. Na liściach pojawiają się plamy nekrotyczne. Na skutek nekroz liście z dolnych partii pędów przedwcześnie opadają. W zależności od gatunku sadowniczego, nekrotyczne plamy na blaszkach liściowych różnią się od siebie.

Również brak mikroelementów w znacznym stopniu wpływa na słabszy wzrost drzewek w szkółce.

W przypadku niedoboru żelaza liście stają się żółte (tkanka wokół nerwów pozostaje zielona), przedwcześnie opadają z drzew. Wierzchołki pędów przy znacznym deficycie tego pierwiastka obumierają. Z kolei objawy braku boru można zaobserwować zarówno na liściach, pędach, jak i owocach. Liście stają się rdzawoczerwone, lekko zagięte ku górze. Przy dużym niedoborze boru wierzchołki pędów zamierają. Owoce przeważnie są zdeformowane, bądź spękane.

Nawozy potasowe i fosforowe należy zastosować (jednorazowo) przed posadzeniem podkładek w szkółce. W zależności od zasobności gleby i nawożenia obornikiem, ilość nawozu potasowego wynosi 80-140 kg/ha K2O, a fosforu 30-70 kg/ha P2O5. Natomiast nawożenie azotowe wykonuje się po założeniu szkółki (w okresie wiosennym) w następnych latach produkcji drzewek owocowych.

Przed założeniem szkółki (rok przed sadzeniem podkładek) wskazane jest nawożenie organiczne. Wysokość dawki obornika powinna wynosić około 40-50 t/ha (w zależności od zasobności gleby w próchnicę). Glebę pod szkółkę można również wzbogacić wysiewając nawozy zielone. Dobrym przedplonem jest gorczyca, którą w ciągu roku należy wysiać 2-3 krotnie i przyorać w kwietniu. Również jako przedplon można zastosować rzepak lub rośliny bobowate.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM