Jak postępować z niezabezpieczonymi pestycydami po mrozach?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 09 lutego 2017 09:47

Jak postępować z niezabezpieczonymi pestycydami po mrozach? Pestycydy w warunkach niewłaściwego przechowywania mogą tracić swoje właściwości/ Fot. Anna Kobus

Jak postępować, jeśli z różnych przyczyn nie zabezpieczyliśmy pestycydów przed mrozami. Czy po niewłaściwym ich przechowywaniu możemy je bez większych przeszkód wykorzystać w nadchodzącym sezonie? - czytamy w Farmerze.

Każdy środek ochrony roślin w etykiecie rejestracyjnej ma określony przez producenta zakres temperaturowy, w którym może być przechowywany. Większość pestycydów zaleca się przechowywać w temperaturze od 0 – 30  st. C. Zarówno niższa jak i wyższa temperatura może działać negatywnie na przechowywany preparat, który zwyczajnie może stracić swoje pierwotne właściwości.

Niestety występujące w styczniu dość silne mrozy mogły wpłynąć negatywnie na pestycydy, które przechowywane w garażach czy innych nieogrzewanych pomieszczeniach gospodarczych mogły ulec uszkodzeniu. Dużo zależy od tego jak niska temperatura panowała w pomieszczeniu przechowywania pestycydów. Ważne jest także czy preparat jest fabrycznie zamknięty, czy był już otwarty i w takiej postaci został przechowywany.

W każdym przypadku niskie temperatury mogły niekorzystne podziałać głównie na preparaty przechowywane w formie roztworów. Mogło dojść do wytrąceń, powstania osadu lub krystalizacji substancji zawartych w preparacie.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany we właściwościach fizykochemicznych preparatów mogą zapychać nam filtry i dysze opryskiwacza. Źle przechowywane preparaty mogą stać się fitotoksyczne dla roślin, a w najlepszym wypadku po prostu nie spełnić swojego przeznaczenia ochroniarskiego.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM