Jak poprawić kondycję drzew w sadach podczas upałów?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 10 sierpnia 2015 08:48

Jak poprawić kondycję drzew w sadach podczas upałów? Susza powoduje znacznie słabszą kondycję drzew w wielu sadach/ fot. shutterstock.com

Panująca susza powoduje znacznie słabszą kondycję drzew w wielu sadach. Przy niedostatku wody drzewa nie są w stanie pobierać z gleby składników pokarmowych, w związku z tym należy prowadzić kompleksowe dokarmianie dolistne.

Dla poprawy jakość liści wskazane jest zastosowanie mieszaniny biostymulatora obniżającego negatywną reakcję drzew na suszę, z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo. W tym celu można zastosować preparat Megafol (2,5 l/ha) z dodatkiem nawozu OptiMikro (2,5 kg/ha). Po kilku dniach należy wykonać kolejny zabieg nawozem potasowym z mikroelementami. Zastosować można także Plantafol 5.15.45 (2,5 kg/ha), lub FruitAkademia na wzrost owoców II (8 kg/ha), także w mieszaninie z Megafolem (2,5 l/ha).

Podczas wysokich temperatur kolonie mszyc mogą szybko powiększać się. W przypadku stwierdzenia szkodników można zastosować jeden z preparatów, m.in. Pirimor 500 WG (0,4 kg/ha), Actara 25 WG (0,1-0,2) kg/ha, Apacz 50WG (0,1-0,15 kg/ha), Calypso 480 SC (0,2l/ha), Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha).

W obecnym sezonie mogą również wystąpić problemy z przechowywaniem owoców. W związku z tym warto wykonać odpowiednie nawożenie owoców produktami wapniowymi. Aby nie zaprzestać dostarczania wapnia w trakcie upałów można sięgnąć po wapń skompleksowany aminokwasami, np. Amiwap (2,5 – 7,5 l/ha). Wyższą dawkę można stosować w okresie na około 3 tygodnie przed zbiorem owoców. Alternatywnym rozwiązaniem jest zabieg preparatem Nano Active (3 kg/ha).

W celu poprawy wybarwienia owoców po wykonaniu cięcia letniego można wykonać zabiegi nawozami zawierającymi magnez i potas, m.in. FruitAkademia na wzrost owoców I oraz FruitAkademia na wzrost owoców II (8 kg/ha). Nawozy te można łączyć z zabiegami fungicydowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM