Jak nawozić aby dostarczyć roślinom tylko brakujące składniki?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 14 listopada 2016 10:35

Jak nawozić aby dostarczyć roślinom tylko brakujące składniki? Nie nawozić po omacku – najpierw analiza potem nawożenie/ fot. shutterstock.com

Zacząć trzeba od analiz, których wyniki muszą być prawidłowo odczytane i zinterpretowane. Gleba w gospodarstwie powinna być badana przynajmniej co dwa lata - czytamy na Farmer.pl.

- Odczytując wyniki analizy glebowej zwrócić uwagę trzeba na metodę analityczną, jaką wykorzystano w oznaczeniu mikroskładników. Mogą bowiem wystąpić różnice w odczycie wyników przy analizie tej samej próby glebowej w roztworze kwasu solnego HCl i za pomocą ekstrakcji mieszaniną chlorku wapnia z DTPA. – mówił Adam Nawrocki, właściciel i dyrektor Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Consultingowego ADOB Sp. z o.o. na konferencji „Siła Nauki” w Opalenicy, województwie wielkopolskim.

Mikroelementy w glebie oznaczane są szeroko rozpowszechnioną techniką atomowej absorpcji (ASA) roztworem kwasu solnego HCl i jest to szybki i łatwy pomiar wskazujący całkowitą zawartość składnika.

Na określenie w próbie gleby zawartość składnika dostępnego dla roślin pozwala metoda ekstrakcji mieszaniną chlorku wapnia z DTPA. Przeznaczona jest do oznaczania N-NO3, N-NH4, P, K, Mg, S-SO4, Na, Fe, Mn, Cu, Zn, B, Mo, Pb i Cd.

Jednocześnie dostępność mikroelementów dla roślin może być niewielka nawet przy wysokiej ich zasobności w glebie. Decydować o tym będzie pH gleby oraz inne czynniki wpływające na przyswajalność mikroelementów.

Więcej na www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM