Jak efektywnie chronić plantacje truskawki przed szarą pleśnią?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 27 maja 2015 10:15

Jak efektywnie chronić plantacje truskawki przed szarą pleśnią? www.shutterstock.com

Sprawcą szarej pleśni jest grzyb Botritis cinerea, który występuje na większości roślin uprawnych, w tym również gatunkach sadowniczych. Corocznie choroba ta powoduje znaczne straty na plantacjach truskawek, gdzie może obniżyć plon nawet o 60 proc.

Grzyb Botrytis cinerea poraża wszystkie nadziemne części rośliny - zarówno kwiaty, jak i owoce w warunkach wysokiej wilgotności powietrza na poziomie 90 proc., przy temperaturze powyżej 18-25 st. C. Na zainfekowanych roślinach można zaobserwować brunatne, gnilne plamy. Grzyb przerasta do szypułki, a następnie powoduje zamieranie kwiatostanów.

W wyniku porażenia działek kielicha i dna kwiatowego rozwijający się owoc jest zdeformowany, a w konsekwencji gnije. Wyrośnięte owoce są również podatne na zgniliznę - w miejscu porażenia ich powierzchnia staje się jasnobrązowa i zapada się. Na zainfekowanych truskawkach widoczny jest białoszary nalot grzybni i zarodników.

Rozwojowi szarej pleśni sprzyja zbyt duże zagęszczenie roślin na plantacji, nadmierne nawożenie azotowe oraz zachwaszczenie. Źródłem infekcji są również pozostawione na plantacji porażone części roślin, bądź owoce. Do masowego gnicia może dochodzić zarówno w trakcie przechowywania, jak i transportu owoców. Dlatego po zbiorze należy odpowiednio schłodzić owoce.

Aby ograniczyć rozwój choroby i utrzymać wysoką zdrowotność truskawek należy ściółkować uprawę truskawek. Zabieg ten dodatkowo poprawia jakość zbieranych owoców, które są czyste i błyszczące. Jako sposób nawadniania zaleca się system kropelkowy. Ponadto z plantacji należy usuwać porażone przez patogena części roślin i owoce.

Spośród uprawianych odmian truskawek szczególnie wrażliwa na szarą pleśń jest 'Senga Sengana', natomiast z odmian deserowych - 'Onebor' (Marmolada)', 'Pegasus', 'Kent', a także 'Albion'. Do grupy truskawek posiadających większą odpornością zaliczamy odmiany 'Polka', 'Honeoye', 'Elsanta', 'Florence' oraz 'Roxana'.

W ochronie truskawki przed szarą pleśnią można zastosować preparat biologiczny Polyversum WP. Oprysk należy wykonać na początku fazy kwitnienia co 7 dni. W przypadku przemiennego użytkowania tego preparatu z fungicydami należy zachować co najmniej 7-dniowy odstęp.

Na początku kwitnienia można wybrać fungicydy o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym, m.in. Luna Sensation 500 SC, Mythos 300 SC, Signum 33 WG czy Frupica 440 SC. Oprysk tymi preparatami należy stosować przemiennie, nie więcej niż 2 razy w sezonie. Do zwalczania tej choroby polecane są środki tiuramowe - Pomarsol Forte 80 WG, Sadoplon 75 WP bądź Thriam Granuflo 80 WG. Preparaty tiuramowe ograniczają również białą plamistość liści truskawki i skórzastą zgniliznę owoców.

Środek Vaxiplant SL można stosować tuż przed i pomiędzy zbiorami owoców. Podobnie fungicydy Switch 62,5 WG i Teldor 500 SC - nie więcej niż 2 razy w sezonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM