Jak chronić uprawy warzyw aby zapobiec stratom podczas przechowywania?

Autor: www.sadyogrody.pl 17 listopada 2016 11:08

Jak chronić uprawy warzyw aby zapobiec stratom podczas przechowywania? Do długiego przechowywania należy przeznaczać jedynie warzywa dobrej jakości/ fot. shutterstock.com

Towarowa produkcja warzyw w Polsce dynamicznie się rozwija. W uprawach polowych dominuje - kapusta głowiasta i pekińska, brokuł, kalafior, marchew oraz cebula. Warzywa te przeznaczane są na świeży rynek, ale i potrzeby przemysłu przetwórczego.

W mijającym sezonie producenci późnych warzyw kapustnych zmagali się z atakiem mszyc, wciornastków, śmietki kapuścianej (larwy drugiego i trzeciego pokolenia) oraz gąsienic błyszczki jarzynówki, bielinków i piętnówek. Na plantacjach warzyw korzeniowych największym problemem są rolnice i szkodniki glebowe.

Do długiego przechowywania należy przeznaczać jedynie warzywa dobrej jakości, bez objawów żerowania szkodników, czyli z dobrze prowadzonej (chronionej) uprawy. Należy mieć na uwadze, że niezwalczane szkodniki występują na roślinach, aż do momentu zbiorów i razem z warzywami przenoszone są do przechowalni, gdzie dalej żerują i przyczyniają się do znacznych strat w plonie handlowym.

Jak zatem prawidłowo chronić plantacje warzyw w sezonie wegetacyjnym, aby zapobiec stratom podczas przechowywania? Na to pytanie odpowie dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, podczas II edycji konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym”, która odbędzie się 22 listopada br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM