Jak chronić truskawki przed bakteryjną kanciastą plamistością liści?

Autor: www.sadyogrody.pl 03 lutego 2016 15:35

Jak chronić truskawki przed bakteryjną kanciastą plamistością liści? Bakteria Xanthomonas fragariae rozprzestrzenia się przy wysokiej wilgotności/ fot. shutterstock.com

W ostatnich sezonach na plantacjach truskawek występują nowe zagrożenia, do których zaliczana jest bakteria Xanthomonas fragariae, sprawca bakteryjnej kanciastej plamistości liści truskawki. Na skutek wystąpienia tego patogena wzrost roślin zostaje zahamowany, co doprowadza do ograniczenia plonu.

Symptomy bakteryjnej kanciastej plamistości liści truskawki można zaobserwować od spodniej strony blaszki liściowej w postaci niewielkich, dość nieregularnych wodnistych plam. Następnie przebarwienia stają się bardziej rozległe, przez co widoczne są również na górnej stronie liści - jako kanciaste czerwono-brunatne plamy, którym towarzyszą wycieki śluzu bakteryjnego.

W dalszym stadium choroby plamy obejmują swym zasięgiem większą powierzchnię, a następnie porażone tkanki wysychają, przez co blaszki liściowej ulegają postrzępieniu. Patogen może przemieszczać się i porażać pozostałe części roślin, czyli ogonki liściowe, rozłogi, kwiaty, a także przy dużym nasileniu – korony rozłogów, co prowadzi do utraty turgoru i zamierania truskawek.

Bakteria Xanthomonas fragariae sprawnie rozprzestrzenia się w warunkach wysokiej wilgotności, a także za pomocą systemów nawadniania (w przypadku stosowania deszczowni). Masowe porażenie roślin może nastąpić w sezonach z dużą ilością opadów deszczu. Patogen ten przemieszcza się również wraz z wiatrem i porażonym materiałem roślinnym (sadzonkami).

Patogen zimuje w pozostałościach roślinnych z sezonu uprawowego. Do infekcji młodych liści dochodzi przeważnie w okresie wiosennym, poprzez uszkodzenia. Źródło infekcji wtórnych mogą stanowić wycieki śluzu bakteryjnego. Na plantacjach truskawek obserwacje pod kątem wystąpienia tej choroby należy przeprowadzać systematycznie w okresie maj-wrzesień, bowiem obecnie na rynku brak jest zarejestrowanych środków chemicznych do ochrony truskawek przed tą chorobą.

Aby zminimalizować zagrożenie wystąpienia bakteryjnej kanciastej plamistości liści należy w szczególności przestrzegać zasad profilaktyki. Plantacje truskawek powinny być zakładane ze zdrowego materiału rozmnożeniowego, pochodzącego z pewnego źródła. Podczas przeprowadzanych obserwacji wskazane jest usuwanie porażonych roślin. Dodatkowo zaleca się stosowanie nawadniania kroplowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM