Jak chronić rzodkiewki przed chorobami?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 30 marca 2016 10:28

Jak chronić rzodkiewki przed chorobami? Pomimo krótkiego okresu wegetacji rzodkiewki narażone są na wystąpienie chorób/ fot. shutterstock.com

Pomimo krótkiego okresu wegetacji rzodkiewki mogą być narażone na wystąpienie chorób, takich jak czernienie korzeni, parch zwykły, mączniak rzekomy, czy kiła kapusty. Aby ograniczyć zagrożenie warto przestrzegać zasad zmianowania oraz wysiewać zdrowe, zaprawione nasiona.

Niekiedy duże zagrożenie dla upraw rzodkiewki stanowi parch zwykły (Streptomyces scabies). Symptomy tej choroby można zaobserwować na zgrubieniach, w postaci niewielkich, białych plam, na których w późniejszym stadium widoczna jest nieco jaśniejsza obwódka, a wnętrze plam pokryte jest ciemniejszym nalotem.

W uprawach rzodkiewki kłopotliwą chorobą może okazać się mączniak rzekomy kapustnych. Sprawca tej choroby Peronospora parasitica - przy dużym nasileniu - przyczynia się do braku wschodów. W przypadku porażenia na zgrubieniach rzodkiewek tworzą się nierównomierne plamy, które stopniowo powiększają się i wykruszaj doprowadzając do powstawania charakterystycznych spękań.

Występowaniu kiły kapustnych (Plasmodiophoromycetes brassicae) sprzyja duża wilgotność i ciepła pogoda. W efekcie porażenia na zgrubieniach rzodkiewki powstają narośla, a liście wiotczeją i stopniowo zamierają. Choroba ta stanowi zagrożenie w monokulturowych uprawach oraz na podłożach kwaśnych i dość wilgotnych.

Sprawcą czernienia korzeni rzodkiewki jest grzyb Aphanomyces raphani, który powoduje początkowo szarawe lub ciemniejsze przebarwienia na skórce rzodkiewki. Objawy te w późniejszym czasie mogą pokrywać większą powierzchnię zgrubienia, co prowadzi do wytworzenia się przewężenia, a niekiedy również poprzecznych pęknięć, będących miejscem infekcji innych patogenów.

W ramach profilaktyki należy unikać upraw rzodkiewki oraz innych warzyw kapustnych na tym samym stanowisku, przez co najmniej 3-4 lata. W przypadku stwierdzenia parcha, pod plantację nie wskazane są gleby bezpośrednio wapnowane. Aby ograniczyć występowanie wyżej wymienionych chorób należy utrzymywać zmianowanie oraz wysiewać zaprawione nasiona. Istotne znaczenie ma także zabieg odkażania podłoża.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM