Jak chronić kapustę pekińską przed mokrą zgnilizną bakteryjną?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 21 września 2015 08:37

Jak chronić kapustę pekińską przed mokrą zgnilizną bakteryjną? Szkodliwość mokrej zgnikizny może być wyższa podczas przechowania/ fot. shutterstock.com

Mokra zgnilizna bakteryjna może występować na główkach kapusty pekińskiej zarówno w okresie wegetacji, jak również w trakcie jej długotrwałego przechowywania. Sprawcą tej choroby są bakterie z rodzaju Pseudomonas i Erwinia. Obecnie na rynku brak jest zarejestrowanych środków do ochrony kapusty pekińskiej przed tą choroba.

Mokra zgnilizna bakteryjna występuje przeważnie w okresach długotrwałej wilgotnej pogody, gdy temperatura zawiera się w przedziale 25-30 st. C. Typowe objawy choroby widoczne są początkowo w postaci małych, wodnistych plamek u nasady liści. Następnie plamy te wraz z rozwojem choroby szybko powiększają się i mogą obejmować całą powierzchnię główki kapusty.

Szkodliwość tej choroby może być wyższa w okresie długotrwałego przechowania główek kapusty pekińskiej przy niewłaściwych warunkach składowania. Infekcja bakteriami następuje zwykle w miejscach uszkodzeń tkanki, spowodowanych podczas prac pielęgnacyjnych lub podczas zbioru, lub przez inne choroby, bądź szkodniki.

Do krótkotrwałego przechowywania i transportu należy przeznaczać jedynie nie uszkodzone mechanicznie, suche główki kapusty pekińskiej, zaś do długotrwałego - nie przerośnięte i nie przejrzałe. Optymalne warunki przechowywania kapusty to temperatura w zakresie 0-3 st. C, wilgotność względna powietrza 95 proc., skład gazowy atmosfery 1,0-2,5 proc. CO2 : 1,0-2,0-3 proc. O2.

W ochronie kapusty pekińskiej przed mokrą zgnilizną bakteryjną ważna jest profilaktyka, ponieważ obecnie w Polsce brak jest zarejestrowanych preparatów chemicznych. W związku z tym należy utrzymywać główki kapusty w dobrej kondycji, a także przestrzegać prawidłowego płodozmianu. Istotne jest również racjonalne nawadnianie oraz właściwe nawożenie na plantacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM