Jak chronić kapustę pekińską przed mokrą zgnilizną bakteryjną?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 21 września 2015 08:37

Jak chronić kapustę pekińską przed mokrą zgnilizną bakteryjną? Szkodliwość mokrej zgnikizny może być wyższa podczas przechowania/ fot. shutterstock.com

Mokra zgnilizna bakteryjna może występować na główkach kapusty pekińskiej zarówno w okresie wegetacji, jak również w trakcie jej długotrwałego przechowywania. Sprawcą tej choroby są bakterie z rodzaju Pseudomonas i Erwinia. Obecnie na rynku brak jest zarejestrowanych środków do ochrony kapusty pekińskiej przed tą choroba.

Mokra zgnilizna bakteryjna występuje przeważnie w okresach długotrwałej wilgotnej pogody, gdy temperatura zawiera się w przedziale 25-30 st. C. Typowe objawy choroby widoczne są początkowo w postaci małych, wodnistych plamek u nasady liści. Następnie plamy te wraz z rozwojem choroby szybko powiększają się i mogą obejmować całą powierzchnię główki kapusty.

Szkodliwość tej choroby może być wyższa w okresie długotrwałego przechowania główek kapusty pekińskiej przy niewłaściwych warunkach składowania. Infekcja bakteriami następuje zwykle w miejscach uszkodzeń tkanki, spowodowanych podczas prac pielęgnacyjnych lub podczas zbioru, lub przez inne choroby, bądź szkodniki.

Do krótkotrwałego przechowywania i transportu należy przeznaczać jedynie nie uszkodzone mechanicznie, suche główki kapusty pekińskiej, zaś do długotrwałego - nie przerośnięte i nie przejrzałe. Optymalne warunki przechowywania kapusty to temperatura w zakresie 0-3 st. C, wilgotność względna powietrza 95 proc., skład gazowy atmosfery 1,0-2,5 proc. CO2 : 1,0-2,0-3 proc. O2.

W ochronie kapusty pekińskiej przed mokrą zgnilizną bakteryjną ważna jest profilaktyka, ponieważ obecnie w Polsce brak jest zarejestrowanych preparatów chemicznych. W związku z tym należy utrzymywać główki kapusty w dobrej kondycji, a także przestrzegać prawidłowego płodozmianu. Istotne jest również racjonalne nawadnianie oraz właściwe nawożenie na plantacji.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI