Istotna rola wapnia w uprawach warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 08 lipca 2015 11:35

Istotna rola wapnia w uprawach warzyw www.shutterstock.com

Wapń ma bardzo duże znaczenie w uprawie warzyw. Pierwiastek ten bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie roślin, m.in. wpływa na stabilizację ściany komórkowej i jej sztywność, podział komórek i ich wzrost, prawidłowe funkcjonowanie struktur komórkowych, a także na przemiany węglowodanów. Pierwiastek ten wpływa również na intensywność pobierania fosforu, który wydłuża trwałość przechowalniczą plonów i ogranicza występowanie chorób przechowalniczych.

W uprawie warzyw istotne znaczenie w zapobieganiu niedoborom tego pierwiastka ma nawożenie dolistne. W tym celu można zastosować bezazotanowy preparat wapniowy o właściwościach stymulujących − Optycal. Produkt ten dostarcza roślinom skompleksowany organicznie, łatwo przyswajalny wapń (w postaci tlenku wapnia (CaO) – 35 proc.), schelatowane mikroelementy (bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk) oraz kompleks naturalnych aminokwasów ze szczególnym uwzględnieniem prekursorów auksyn.

Preparat wspomaga działanie „pompy auksynowo-wapniowej”, która aktywuje pobieranie wapnia z gleby. Dlatego rośliny dokarmiane dolistnie tym preparatem nie tylko otrzymują znaczną porcję łatwo dostępnego dla wapnia, lecz także istotnie poprawiają pobieranie tego składnika z gleby w okresie wzmożonego zapotrzebowania na ten makroelement. Produkt ten w sezonie może być stosowany 2-3 krotnie.

Istotnym elementem poprawy zaopatrzenia roślin w wapń jest systematyczne dostarczanie im tego pierwiastka w czasie wegetacji. Stymulujące właściwości preparatu Optycal można wykorzystać włączając go do pełnych programów nawożenia z płynnym nawozem dolistnym o dużej koncentracji wapnia − produktem Wapnovit. Takie działanie pozwoli na maksymalizację wykorzystania zasobów wapnia z gleby, a także na poprawę efektywności pobierania tego składnika.

Nawóz ten dostarcza łatwo przyswajalny przez rośliny wapń oraz magnez i mikroelementy. Pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój i wzmocnienie struktury tkanek roślinnych oraz poprawia kondycję roślin. Ponadto podnosi odporność na patogeny i niekorzystne warunki środowiskowe.

Produkt ten może być stosowany pozakorzeniowo lub do fertygacji upraw w gruncie. Polecany jest w okresach intensywnego rozwoju części roślin przeznaczonych do zbioru. W programach nawożenia dolistnego warzyw zalecane są 3−4 zabiegi tym preparatem od wczesnych faz rozwoju roślin. Termin stosowania dolistnych nawozów wapniowych należy dostosować do potrzeb poszczególnych gatunków warzyw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM