Integrowana ochrona roślin gwarantem bezpiecznej żywności

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 06 maja 2015 09:18

Integrowana ochrona roślin gwarantem bezpiecznej żywności fot. schutterstock

Choroby, szkodniki oraz chwasty są głównymi czynnikami, które wpływają na powodzenie uprawy. Straty powodowane przez różnego rodzaju agrofagi ocenia się na świecie na około 35 proc. W Polsce ten wynik wynosi 15 proc - mówił prof. Piotr Sobiczewski, podczas konferencji naukowej „Innowacje dla polskiego ogrodnictwa”.

W Polsce przeciętne straty w uprawach warzyw szacowane są na około 15 proc. zaś owoców na 25 proc. Niestety są lata kiedy straty spowodowane przez wymienione szkodniki dochodzą nawet do 100 proc. (np. poprzez wystąpienie parcha jabłoni czy zarazy ogniowej). W uprawie zarówno sadowniczej, jak i warzywniczej ciągle największą rolę odgrywa metoda chemiczna, bez której trudna jest produkcja towarowa.

Zatem czy istnieje różnica między bezpieczną żywnością z zdrową żywnością, kiedy większość ze spożywanych przez nas owoców i warzyw są przeładowane chemią?

- Najprostsza definicja wskazuje na to, że bezpieczna żywność jest wolna od substancji i mikroorganizmów szkodzących zdrowiu człowieka. Pojęcie „zdrowa żywność” jest to pojęcie bardziej medialne, które jest bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Zdrowa żywność jest to żywność wolna od pestycydów – mówił prof. Sobiczewski.

Główne zanieczyszczenia pochodzenia roślinnego są to m.in. środki używane w ochronie i uprawie roślin, ale także substancje związane z porażeniem produktów przez patogeniczne grzyby czy zanieczyszczenia związane z niewłaściwym nawożeniem.

Więc czy możliwe jest prowadzenie nowoczesnej produkcji roślin bez chemii?

- Oczywiście, jest to możliwe, ale przez agrofagi, które atakują nasze uprawy nie jest to proste. Dzięki prowadzonym badaniom naukowym opracowano różne metody roślin przed niepożądanymi organizmami. Warto zwrócić uwagę na metodę integrowaną – apelował prof. Sobiczewski.

Integrowana ochrona roślin jest systemem obligatoryjnym to znaczy, że jest obowiązkowy dla wszystkich użytkowników środków ochrony roślin. Najprostszym sposobem na wyjaśnienie tego pojęcia jest równanie: minimum chemii – maksimum efektów. Jest to umiejętnej wykorzystanie różnych metod ze szczególnym naciskiem na metody nie chemiczne.

- Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin w ramach systemu integrowanej ochrony roślin podlega pewnym zasadom. Należy stosować tylko te środki, które są zarejestrowane w Polsce na daną uprawę, przeciwko konkretnej chorobie w określonych terminach i dawkach. Istnieje możliwość zwalczania większości chorób czy szkodników preparatami syntetycznymi, w tym selektywnymi, jednak przeciwko niektórym z nich asortyment środków jest bardzo mały, lub brak ich w ogóle - mówił prelegent.

Zasady integrowanej ochrony roślin są elementem Integrowanej Produkcji Roślin. To dobrowolny system produkcji żywności który podlega rejestracji i czynnościom kontrolnym. Taka produkcja wiąże się również z koniecznością uzyskania certyfikatu jakości żywności.

Badania wykonane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa wskazują, że wiedza Polaków na temat integrowanej ochrony wciąż jest za mała. Konieczne jest edukowanie i uświadamianie konsekwencji wynikających z niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin w praktyce ogrodniczej.

 

Materiał powstał na podstawie konferencji „Innowacje dla polskiego ogrodnictwa” oraz materiałów Instytutu Ogrodnictwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM