IERiGŻ: Nawozy mineralne do końca roku będą tanieć, w nowym roku – podrożeją

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 14 listopada 2017 11:56

IERiGŻ: Nawozy mineralne do końca roku będą tanieć, w nowym roku – podrożeją fot. shutterstock.com

- Do końca bieżącego roku nawozy mineralne mogą jeszcze nieznacznie potanieć, jednak obniżki cen będą systematycznie wygaszane – wynika z najnowszego Raportu rolnego przygotowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie – czytamy na Farmer.pl.

Zdaniem naukowców, spodziewane zahamowanie spadku cen krajowych będzie z jednej strony następstwem sytuacji na światowym rynku nawozowym, gdzie ceny od kilku miesięcy zaczęły stopniowo rosnąć, z drugiej zaś spodziewanego na przełomie roku wzrostu popytu na rynku krajowym.

- We wrześniu 2017 r. odnotowano wzrost cen nawozów mineralnych w handlu światowym. Ceny nawozów były średnio o 6,1 proc. wyższe w porównaniu z miesiącem poprzednim, głównie z powodu wyraźnego wzrostu cen mocznika (o 16,2 proc.). Wzrost cen mocznika wynikał z dynamicznie rosnącego popytu w Indiach, przy jednoczesnym mniejszym eksporcie z Chin, gdzie dodatkowo z powodu wyższych cen węgla wzrosły koszty produkcji nawozów azotowych. W przypadku pozostałych notowanych nawozów zmiany cen były symboliczne – podaje Arkadiusz Zalewski z Instytutu.

Jak dodaje analityk, ceny nawozów na światowym rynku we wrześniu 2017 r. były przeciętnie o 3,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach pod wpływem stopniowej poprawy koniunktury na podstawowych rynkach rolnych ceny nawozów w handlu światowym prawdopodobnie dalej będą rosły.

Jak sytuacja cenowa prezentowała się w tej kwestii na naszym rodzimym rynku? Niewielki popyt na nawozy mineralne skutkował dalszym spadkiem ich cen.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM