IERiGŻ: Ceny nawozów mineralnych nie powinny wzrosnąć na początku 2017 r.

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 19 grudnia 2016 14:07

IERiGŻ: Ceny nawozów mineralnych nie powinny wzrosnąć na początku 2017 r. Według IERiGŻ-PIB, w październiku zmalały ceny nawozów mineralnych/ Fot. Farmer.pl (MT)

Według IERiGŻ-PIB, w październiku spadły ceny nawozów mineralnych - czytamy w Farmerze.

Popyt na nawozy mineralne był wyraźnie mniejszy niż w pierwszej połowie roku, co sprzyjało obniżkom cen. Ceny nawozów na krajowym rynku zmalały w analizowanym miesiącu średnio o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym spadki cen dotyczyły przede wszystkim nawozów azotowych.

Wśród nich najbardziej, bo o 1,7 proc. potaniał mocznik, a saletrzak i saletra amonowa 1,4 proc. Spadek cen odnotowano również m.in. w przypadku polifoski (o 1,1 proc.) oraz soli potasowej (o 1,0 proc.). W ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne potaniały średnio o 7,5 proc. proc. Obniżki cen wystąpiły głównie w przypadku nawozów azotowych (średnio o 12 proc.).

W przypadku pozostałych analizowanych nawozów spadki cen wynosiły od 2,1 proc. do 6,6 proc. Do końca bieżącego roku ceny nawozów powinny jeszcze zmaleć. Dystrybutorzy nawozów będą prawdopodobnie wprowadzać posezonowe obniżki cen w celu przygotowania powierzchni magazynowej pod nowe dostawy przed sezonem wiosennym w 2017 r. Obniżkom cen nawozów na krajowym rynku będzie ponadto sprzyjał niski poziom cen nawozów w handlu światowym.

W pierwszych miesiącach 2017 r. nie należy się spodziewać podwyżek cen. Z powodu kiepskiej koniunktury na rynku zbóż i większości innych produktów roślinnych popyt będzie prawdopodobnie mniejszy niż w latach poprzednich, co będzie czynnikiem stabilizującym ceny w okresie wiosennego stosowania nawozów. Ponadto, w niektórych latach, większość dopłat bezpośrednich była wypłacana w stosunkowo krótkim okresie, zwykle na początku roku kalendarzowego, co dynamizowało popyt skutkując wyraźnymi podwyżkami cen nawozów. W 2017 r. taka sytuacjanie powinna mieć miejsca, gdyż większość dopłat bezpośrednich za 2016 r. (około 70 proc.) w formie zaliczek została przelana na konta bankowe producentów rolnych do końca listopada 2016 r.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM