ICL stawia na fertygację roślin jagodowych i upraw warzyw (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 31 marca 2017 09:15

14 marca br. w nowej siedzibie ICL Specialty Fertilizers  w Warszawie odbyło się spotkanie prasowe, podczas którego zaprezentowano najnowsze produkty nawozowe oraz przedstawiono plany i strategię firmy na najbliższe lata.

Maciej Mynett, dyrektor krajowy ICL Polska zaznaczył, że firma funkcjonuje w trzech segmentach. Pierwszy (dominujący) stanowią szkółki ozdobne, rośliny rabatowe i doniczkowe. Następnie mamy uprawy rolnicze, warzywa, sady oraz owoce jagodowe, a trzeci – tereny zieleni, w tym trawniki i boiska sportowe. Wzrastająca dochodowość upraw jagodowych i niektórych warzyw wpływa na dynamiczny rozwój segmentu ogrodniczego. Firma zaczynała od produktu dolistnego Agroleaf Power w rolnictwie i warzywnictwie. Kolejnym krokiem w rozwoju firmy było wprowadzenie nawozu Solinure do fertygacji upraw gruntowych. Firma od 2 lat intensywnie działa w uprawach jagodowych – truskawki, borówki i malin.

Nowością firmy ICL jest otoczkowany nawóz NPK do produkcji rolniczej, warzywniczej i sadowniczej z technologią otoczkowanego azotu – Agromaster. Otoczkowanie ogranicza straty azotu wynikające z wypłukiwania, ulatniania i denitryfikacji.  Ofertę produktową od 2017 roku wzbogaca linia Nova, czyli nawozy pojedyncze takie jak saletra potasowa, saletra wapniowa, siarczan potasu, siarczan magnezu, MPK, MAP, KCl oraz własne brandy (część dostępna wcześniej pod nazwą Select). 

Maciej Mynett przedstawił również plany firmy na najbliższe lata. Izraelski koncern będzie zmierzał ku  intensywnemu rozwojowi nie tylko rynku ozdobnego, ale i fertygacji upraw jagodowych i warzyw. Firma zapowiada szersze wprowadzenie technologii otoczkowanego azotu w kolejnych uprawach oraz produktów do poprawy jakości wody (PeKacid, pHixer) i do zwiększenia efektywności nawadniania (H2Flo), a od 2018 roku – aktywną pracę w terenach zieleni.

Marcin Gutkowski, z firmy ICL podczas konferencji zaznaczył, że perspektywy rozwoju segmentu owoców jagodowych są bardzo obiecujące. Grupa producentów borówki amerykańskiej, korzystająca z zaleceń firmy stale powiększa się – szczególnie w rejonie Grójca, Warki i Skierniewic. Szacowana powierzchnia upraw borówki w 2017 roku, na której wykorzystane będą nawozy takie jak Solinure, PeKacid, siarczan magnezu do fertygacji prawdopodobnie wyniesie 315 ha. Gutkowski omówił również spostrzeżenia z roku ubiegłego i sezonu 2015, gdy część plantatorów dopiero decydowała się na stosowanie programów firmy. Na plantacjach borówki po zastosowaniu nawozów odnotowano bardzo dobre wyniki – krzewy charakteryzowały się większą liczbą młodych przyrostów oraz wyższym plonowaniem (również starsze egzemplarze).

Grzegorz Ożarek, Regionalny Kierownik Sprzedaży z ICL SF dodał, że na terenie Czerwińska blisko 85-90 proc. produkcji truskawki stanowi truskawka deserowa. Producentom przede wszystkim zależy na uzyskaniu wysokiej jakości owoców, zaś na dalszy plan schodzi wielkość plonu. Program fertygacji dla każdego klienta opracowywany jest indywidualnie na podstawie m.in. analiz wody, by plantator mógł pozyskać odpowiedniej jakości owoce. W okolicach Czerwińska przybywa również producentów malin wczesnych. Kolejną ważną uprawą jest borówka amerykańska i coraz częściej zapytania dotyczą nowego gatunku – jagody kamczackiej. Doradcy firmy ICL przekazują informacje jak nawozić uprawy jagody, aby zebrać plon dobrej jakości.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM