Hydrożel polimerowy - przyszłość w nawadnianiu upraw?

Autor: Agnieszka Kotwica / sadyogrody.pl 12 stycznia 2015 13:19

Hydrożel polimerowy - przyszłość w nawadnianiu upraw? fot. shutterstock.com

Hydrożele pozwalają korzeniom roślin pomieścić ilość wody będącą 400-krotnością wagi hydrożelu. Czy można te właściwości wykorzystać w produkcji roślinnej i z jakim skutkiem?

Zmiany klimatu, powodujące w ostatnich latach nieregularne opady deszczu i okresy suszy, często powodują obniżenie wydajności upraw polowych. Gwałtowne deszcze, występujące podczas trwania suszy w okresie wegetacyjnym roślin, powodują spływanie wody z pól wraz z nawozami i środkami ochrony roślin. Stosowanie sztucznych nawodnień, które mogą zlikwidować jedynie niedobory wody, nie zawsze jest możliwe i z reguły bardzo drogie.

Z problemami tymi szczególnie borykają się gospodarstwa posiadające gleby lekkie, przepuszczalne, wrażliwe na brak opadów. Jednym ze sposobów częściowego zmniejszenia deficytu wody, może być zastosowanie przez ogrodników, rolników i leśników, dodatków doglebowych, powodujących zwiększenie retencji wodnej, a tym samym poprawiających strukturę gleby. Do grupy takich produktów należą polimerowe dodatki doglebowe.

Superabsorbenty polimerowe (SPA) popularnie nazywane też hydrożelami są związkami wielkocząsteczkowymi zdolnymi chłonąć wodę lub płyny fizjologiczne w ilościach od 10-krotnie do nawet 1000-krotnie większych od ich masy. Znajdują one coraz szersze zastosowanie we współczesnym rolnictwie.

Hydrożele pozwalają korzeniom roślin uwalniać 95 proc. wody z powrotem do systemu korzeniowego, dlatego ich stosowanie pozwala zmniejszyć częstotliwość podlewania oraz zapewnia stały dostęp wilgoci dla korzeni roślin, eliminując przy tym narażenie ich na tzw. stres wodny. Dzięki temu można zapobiec więdnięciu i usychaniu roślin nawet podczas długotrwałych okresów suszy. Hydrożele pozwalają na mniejsze zużycie wody, lepszy rozwój korzeni oraz szybsze kiełkowanie nasion, dzięki utrzymaniu składników pokarmowych w korzeniach dłużej.

Hydrożele znalazły także zastosowanie pośrednio w ochronie biologicznej, przy zwalczaniu szkodników, występujących w środowisku glebowym. Stosując owadobójcze nicienie z rodziny Steinernematidae opryskuje się lub podlewa podłoże zawiesiną larw inwazyjnych. Bardzo jednak ważnym aspektem jest wilgotność gleby, która często jest niewystarczająca, gdyż ulega okresowemu przesychaniu. Z tego względu stosowanie preparatów nicieniowych w glebach jest mało skuteczne. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie odpowiednich żeli, które skutecznie zatrzymują wodę w środowisku.

Ponadto hydrożele są też stosowane w otoczkowaniu i kondycjonowaniu nasion. Nie tylko zapewniają stałą wilgotność, ale są także matrycą składników nawozowych i środków ochrony roślin niezbędnych dla prawidłowego kiełkowania i rozwoju roślin. Przyczyniają się dzięki temu do minimalizacji strat materiału siewnego i ochrony środowiska naturalnego. Pokrywa się hydrożelami także korzenie roślin sadzonych z odkrytym systemem korzeniowym, przeciwdziałając ich przesuszeniu i zmniejszając ilość wypadów po nasadzeniach.

Obecnie hydrożele znalazły w głównej mierze zastosowanie w leśnictwie, przy zabezpieczaniu sadzonek podczas transportu na miejsce nasadzeń, a także w bezpośrednim przygotowaniu sadzonek przy nasadzeniach.

Ponadto stosuje się je coraz częściej w pielęgnacji terenów zieleni przy trawnikach i kwietnikach, a także w przypadku drzew narażonych na usychanie z powodu niedostatku wody oraz silnego zasolenia. Stosuje się wtedy doglebową iniekcję w strefę systemu korzeniowego.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM