Hortico, dystrybutor artykułów ogrodniczych, zakłada wzrost przychodów w 2015 r.

Autor: www.sadyogrody.pl 30 marca 2015 15:20

Hortico, dystrybutor artykułów ogrodniczych, zakłada wzrost przychodów w 2015 r. fot. shutterstock

Spółka Hortico SA, jeden z kluczowych graczy na polskim rynku hurtowej i detalicznej sprzedaży artykułów ogrodniczych, 30 marca br. podpisała umowę z ING Bankiem Śląskim S.A. na udzielenie korporacyjnego kredytu w wysokości 11,848 mln zł na sfinansowanie zakupu Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim SA w upadłości likwidacyjnej (Przedsiębiorstwo PNOS).

- Naszym najważniejszym celem w tym roku jest finalizacja przejęcia Przedsiębiorstwa PNOS i jego integracja w Grupie Hortico oraz rozwój organiczny naszego dotychczasowego biznesu. Podpisanie umowy kredytowej na atrakcyjnych warunkach oznacza dla nas pełne zabezpieczenia finansowania transakcji zakupu PNOS oraz większą elastyczność w wyborze finansowania. Bierzemy pod uwagę emisję akcji, w celu częściowego refinansowania przejęcia, jednak nasza ostateczna decyzja zależeć będzie od warunków rynkowych – powiedział Paweł Kolasa, prezes zarządu Hortico SA.

W grudniu 2014 roku oferta Hortico SA została wybrana w przetargu publicznym na zakup Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim S.A. w upadłości likwidacyjnej (PNOS). Cena zaoferowana przez Spółkę wyniosła 13,065 mln zł. Zgodnie z warunkami przetargu finalizacja przejęcia ma nastąpić do 11 kwietnia br.

Od lipca 2014 roku spółka zależna Hortico SA – Polskie Nasiennictwo Ogrodnictwo Szkólkarstwo Sp. z o.o. – dzierżawi Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim SA w upadłości likwidacyjnej (PNOS) i prowadzi działalność na bazie majątku tej spółki, co przyczyniło się do poprawy wyników Grupy Hortico w drugiej połowie 2014 roku.

PNOS, podmiot założony w 1951 r., jest jednym z największych przedsiębiorstw nasiennych w kraju, z własnymi, polskimi odmianami nasion warzyw i kwiatów. Oprócz działalności polegającej na hodowli, konfekcjonowaniu i obrocie hurtowym nasionami, PNOS prowadzi także sprzedaż detaliczną w trzech centrach ogrodniczych: w Warszawie, Ożarowie oraz w Lublinie.

Grupa Hortico zakłada, po finalizacji przejęcia, osiągnięcie w 2015 roku przychodów ze sprzedaży na poziomie 95,1 mln zł (wzrost o blisko 19 proc.) oraz zysku netto w wysokości 5,4 mln zł (wzrost o 40,7 proc.). Do wzrostu wyników, oprócz pełnego włączenia działalności PNOS do Grupy Hortico , ma przyczynić się także dalszy rozwój organiczny spółki.

Grupa Hortico SA rozważa także przeprowadzenie emisji akcji w celu częściowego refinansowania przejęcia. Spółka podtrzymuje także swoje plany przejścia na rynek główny GPW w 2015 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM