Hortico, dystrybutor artykułów ogrodnicznych, notuje rekordowe wyniki

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lutego 2015 10:48

Hortico, dystrybutor artykułów ogrodnicznych, notuje rekordowe wyniki fot. shutterstock.com

Spółka Hortico SA, jeden z większych graczy na polskim rynku hurtowej i detalicznej sprzedaży artykułów ogrodniczych zanotowała w 2014 roku rekordowe w historii firmy wyniki finansowe.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Hortico w tym okresie wyniosły 80,02 mln zł, EBIT sięgnął 5,5 mln zł, a zysk netto 3,9 mln zł (spółka rozpoczęła sporządzanie skonsolidowanych sprawozdań finansowych począwszy od wyników za III kwartał 2014 roku). W ujęciu jednostkowym przychody sięgnęły 80,8 mln zł (wzrost o 36,1 proc. wobec 2013 roku), EBIT wyniósł 7,1 mln zł (wzrost o 316,9 proc.), a zysk netto sięgnął 5,6 mln zł (wzrost o 229,6 proc.).

Czynnikami, które wpłynęły pozytywnie na wyniki Grupy w IV kwartale i całym 2014 roku były przede wszystkim: korzystne warunki pogodowe wpływające na sprzedaż artykułów w segmencie hobby, bardzo dobre wyniki sprzedaży w eksporcie, wzrost sprzedaży w segmencie zaopatrzenia profesjonalnych gospodarstw ogrodniczych oraz efekty synergii związane z działalnością prowadzoną na podstawie dzierżawy od lipca 2014 roku Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim SA w upadłości likwidacyjnej (PNOS) i zatowarowaniem centrów ogrodniczych dzierżawionego przedsiębiorstwa przez Hortico SA.

W grudniu 2014 roku oferta Hortico SA została wybrana w przetargu publicznym na zakup Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim SA w upadłości likwidacyjnej (PNOS). Cena zaoferowana przez spółkę wyniosła 13,065 mln zł. Finalizacja transakcji planowana jest na początek kwietnia 2015 roku.

- Grupa Hortico, po rozszerzeniu działalności o produkcję i konfekcjonowanie nasion prowadzone przez PNOS, ma bardzo dobre perspektywy dalszego rozwoju i poprawy rentowności. Przejęcie pozwoli nam także na rozszerzenie i wzmocnienie naszej sieci sprzedaży i uzyskanie szeregu synergii również w tym zakresie. Wpływ włączenia działalności PNOS do Grupy Hortico będzie w większym stopniu widoczny w wynikach bieżącego roku i lat kolejnych - dzierżawę w 2014 roku rozpoczęliśmy w lipcu, a nasiona pod marką PNOS sprzedawaliśmy dopiero od listopada - powiedział Paweł Kolasa, prezes zarządu Hortico SA.

Istniejąca od 1991 roku firma Hortico zajmuje się zaopatrzeniem ogrodnictwa. Jej klientami są profesjonalni producenci, centra i sklepy ogrodnicze oraz sieci handlowe. Jest dystrybutorem producentów środków do produkcji ogrodniczej. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI