Hortico, dystrybutor artykułów ogrodnicznych, notuje rekordowe wyniki

Autor: www.sadyogrody.pl 02 lutego 2015 10:48

Hortico, dystrybutor artykułów ogrodnicznych, notuje rekordowe wyniki fot. shutterstock.com

Spółka Hortico SA, jeden z większych graczy na polskim rynku hurtowej i detalicznej sprzedaży artykułów ogrodniczych zanotowała w 2014 roku rekordowe w historii firmy wyniki finansowe.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Hortico w tym okresie wyniosły 80,02 mln zł, EBIT sięgnął 5,5 mln zł, a zysk netto 3,9 mln zł (spółka rozpoczęła sporządzanie skonsolidowanych sprawozdań finansowych począwszy od wyników za III kwartał 2014 roku). W ujęciu jednostkowym przychody sięgnęły 80,8 mln zł (wzrost o 36,1 proc. wobec 2013 roku), EBIT wyniósł 7,1 mln zł (wzrost o 316,9 proc.), a zysk netto sięgnął 5,6 mln zł (wzrost o 229,6 proc.).

Czynnikami, które wpłynęły pozytywnie na wyniki Grupy w IV kwartale i całym 2014 roku były przede wszystkim: korzystne warunki pogodowe wpływające na sprzedaż artykułów w segmencie hobby, bardzo dobre wyniki sprzedaży w eksporcie, wzrost sprzedaży w segmencie zaopatrzenia profesjonalnych gospodarstw ogrodniczych oraz efekty synergii związane z działalnością prowadzoną na podstawie dzierżawy od lipca 2014 roku Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim SA w upadłości likwidacyjnej (PNOS) i zatowarowaniem centrów ogrodniczych dzierżawionego przedsiębiorstwa przez Hortico SA.

W grudniu 2014 roku oferta Hortico SA została wybrana w przetargu publicznym na zakup Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim SA w upadłości likwidacyjnej (PNOS). Cena zaoferowana przez spółkę wyniosła 13,065 mln zł. Finalizacja transakcji planowana jest na początek kwietnia 2015 roku.

- Grupa Hortico, po rozszerzeniu działalności o produkcję i konfekcjonowanie nasion prowadzone przez PNOS, ma bardzo dobre perspektywy dalszego rozwoju i poprawy rentowności. Przejęcie pozwoli nam także na rozszerzenie i wzmocnienie naszej sieci sprzedaży i uzyskanie szeregu synergii również w tym zakresie. Wpływ włączenia działalności PNOS do Grupy Hortico będzie w większym stopniu widoczny w wynikach bieżącego roku i lat kolejnych - dzierżawę w 2014 roku rozpoczęliśmy w lipcu, a nasiona pod marką PNOS sprzedawaliśmy dopiero od listopada - powiedział Paweł Kolasa, prezes zarządu Hortico SA.

Istniejąca od 1991 roku firma Hortico zajmuje się zaopatrzeniem ogrodnictwa. Jej klientami są profesjonalni producenci, centra i sklepy ogrodnicze oraz sieci handlowe. Jest dystrybutorem producentów środków do produkcji ogrodniczej. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM