Hiszpania przeciwko producentom nielegalnie rozmnażającym borówkę amerykańską

Autor: www.fruit-inform.com/www.freshplaza.com 19 lutego 2018 12:34

Hiszpania przeciwko producentom nielegalnie rozmnażającym borówkę amerykańską fot. pixabay.com

Jedna z farm jagodowych, położona w prowincji Huelva (Hiszpania), została niedawno ukarana grzywną w wysokości 4 128 euro za nielegalne rozmnażanie odmiany Snowchaser – podaje serwis fruit-inform.com za www.freshplaza.com.

Decyzja sądu stwierdza, że ​​istnieją wystarczające dowody naruszenia praw własności na podstawie art. 274 § 4 hiszpańskiego kodeksu karnego.

Rozprawa została wszczęta po wniesieniu skargi przez Geslive, która chroni chronione odmiany i prawa ich twórców. Skazane gospodarstwo nabyło materiał nasadzeniowy nieznanego pochodzenia i bezprawnie pomnożyło go do 1475 roślin. Wyrok sądu, od którego nie można się odwołać, przewiduje wypłatę rekompensaty w wysokości 4 128 euro i zniszczenie wszystkich 1475 roślin odmiany Snowchaser.

Wyłaczne prawa do tej odmiany należą do University of Florida (USA), a licencja na ich rozpowszechnianie w Hiszpanii należy do firmy Rústicas del Guadalquivir. Obecnie w Hiszpanii nielegalne rozmnażanie chronionych odmian roślin ma krytyczny wpływ na rozwój całej branży. Ze wszystkich szkółek badanych przez policję w 2016 r. 53% szkółek zajmowało się nielegalnym rozmnażaniem odmian różnych roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM