Grupa Azoty wypracowała 1,9 mln zł straty netto w III kw. roku

Autor: www.sadyogrody.pl/ PAP 09 listopada 2016 15:02

Grupa Azoty wypracowała 1,9 mln zł straty netto w III kw. roku fot. materiały prasowe

Grupa Azoty wypracowała w trzecim kwartale 1,9 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 73,6 mln zł zysku netto przed rokiem.

Z kolei przychody spółki w III kw. 2016 r. spadły do blisko 2 mld zł z 2,4 mld zł w III kw. 2015 roku. Analitycy zakładali 2,04 mld zł sprzedaży.

Jak podaje spółka, trzeci kwartał upłynął przy zmiennej pogodzie. Opady zakłócały przebieg żniw, ale na plantacjach kukurydzy i roślin okopowych nie wyrządziły szkody. Słaba wydajność z hektara oraz niska jakość zbóż w Polsce i w kilku krajach Europy może być przesłanką wzrostu cen zbóż i rzepaku.

- Niestety ceny w UE i Polsce pozostają pod wpływem cen światowych i podaży ziarna w krajach zaliczanych do kluczowych eksporterów. W ujęciu globalnym zbiór pszenicy ma być większy niż sezon wcześniej, głównie dzięki urodzajowi w krajach basenu Morza Czarnego (zwłaszcza w Rosji i Rumunii) oraz w USA i Australii - informuje spółka w komentarzu do wyników.

W okresie lipiec-wrzesień 2016 r. na rynku nawozów azotowych ceny saletry amonowej, saletrzaku, siarczanu amonu spadły o około 30-36 proc. rok do roku. Wysoki spadek cen odnotowano także na rynku mocznika. Ceny amoniaku, surowca strategicznego, spadły znacząco o 47 proc.

- Powodem takiej sytuacji, oprócz typowego dla tego okresu spowolnienia, były utrzymujące się niskie poziomy cen płodów rolnych oraz wyczekiwanie sektora rolnego na ogłoszenie głębszych, posezonowych obniżek cen - informuje spółka.

Dodatkowo uruchomione w ostatnim roku nowe instalacje produkcyjne mocznika spowodowały nadpodaż na globalnym rynku tego produktu.

W trakcie III kwartału 2016 roku na krajowym rynku nawozów wieloskładnikowych obserwowane były zmniejszone obroty wynikające z prac żniwnych, ale przede wszystkim z ograniczonych środków finansowych rolników.

Jak informuje Grupa Azoty rosnące nadmiernie światowe moce produkcyjne nawozów w stosunku do istniejących potrzeb i możliwości zakupowych rolników (słaby popyt), a także duże zapasy u producentów i w sieciach sprzedaży w istotny sposób przedkładają się na poziom cen nawozów wieloskładnikowych i ich surowców do produkcji.

Ceny nawozów wieloskładnikowych i ich surowców w porównaniu z rokiem ubiegłym spadły od 21 proc. do 29 proc. Spółka spodziewa się stabilizacji cen tych nawozów w okresie najbliższych 12 miesięcy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM