Grupa Azoty uruchamia instalację do produkcji nawozów RSM

Autor: www.wnp.pl 22 listopada 2015 12:02

Grupa Azoty uruchamia instalację do produkcji nawozów RSM fot. materiały prasowe

Wkrótce w kędzierzyńskiej spółce Grupy Azoty nastąpi otwarcie instalacji do produkcji nawozów RSM wraz z bazą logistyczną oraz zmodernizowanego magazynu nawozowego. To przede wszystkim znak zmian w polskim biznesie nawozowym.


O planach budowy instalacji RSM w ZAK-u mówiono już dwa lata temu. Teraz instalacja jest już uruchamiana.

Co to w ogóle jest RSM? To wysokoskoncentrowany nawóz azotowy w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Roztwór produkowany jest w trzech rodzajach (28%N, 30%N, 32%N) dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania. 

Nowa instalacja to odpowiedź spółki na rosnące zapotrzebowanie rolników na nawozy płynne.

Już przy okazji rozpoczynania inwestycji Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty, w skład której wchodzi ZAK, mówił, że widoczne jest rosnące zapotrzebowanie na RSM ze strony Czech i rolników z województw bliskich ZAK-owi.

Trzeba pamiętać, że RSM wymaga po stornie rolników nakładów inwestycyjnych. Potrzebne są inne maszyny i urządzenia do przechowywania i nawożenia. Jednak ze względu na skuteczność tego typu nawozów jest to opłacalne. Barierą jest jednak wielkość areału. W mniejszych gospodarstwach rolnych budowanie zaplecza pod stosowanie RSM nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

I właśnie to spowodowało, że instalacja powstała w ZAK-u. Tradycyjnie bowiem Opolszczyzna i Dolny Śląsk to województwa, gdzie działają duże gospodarstwa rolne. One będą miały zdecydowanie bliżej do zakładu w Kędzierzynie. Także Czechy to państwo, gdzie istnieją głównie duże gospodarstwa rolne. To także potencjalny kierunek sprzedaży

Budowa instalacji RSM nie oznacza oczywiście, że ZAK zaprzestanie produkcji nawozów w formie granulatów. Jednak RSM cieszy się coraz większym zainteresowaniem, stąd plany zwiększenia oferty produktowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM