Grupa Azoty uruchamia instalację do produkcji nawozów RSM

Autor: www.wnp.pl 22 listopada 2015 12:02

Grupa Azoty uruchamia instalację do produkcji nawozów RSM fot. materiały prasowe

Wkrótce w kędzierzyńskiej spółce Grupy Azoty nastąpi otwarcie instalacji do produkcji nawozów RSM wraz z bazą logistyczną oraz zmodernizowanego magazynu nawozowego. To przede wszystkim znak zmian w polskim biznesie nawozowym.


O planach budowy instalacji RSM w ZAK-u mówiono już dwa lata temu. Teraz instalacja jest już uruchamiana.

Co to w ogóle jest RSM? To wysokoskoncentrowany nawóz azotowy w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Roztwór produkowany jest w trzech rodzajach (28%N, 30%N, 32%N) dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania. 

Nowa instalacja to odpowiedź spółki na rosnące zapotrzebowanie rolników na nawozy płynne.

Już przy okazji rozpoczynania inwestycji Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty, w skład której wchodzi ZAK, mówił, że widoczne jest rosnące zapotrzebowanie na RSM ze strony Czech i rolników z województw bliskich ZAK-owi.

Trzeba pamiętać, że RSM wymaga po stornie rolników nakładów inwestycyjnych. Potrzebne są inne maszyny i urządzenia do przechowywania i nawożenia. Jednak ze względu na skuteczność tego typu nawozów jest to opłacalne. Barierą jest jednak wielkość areału. W mniejszych gospodarstwach rolnych budowanie zaplecza pod stosowanie RSM nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

I właśnie to spowodowało, że instalacja powstała w ZAK-u. Tradycyjnie bowiem Opolszczyzna i Dolny Śląsk to województwa, gdzie działają duże gospodarstwa rolne. One będą miały zdecydowanie bliżej do zakładu w Kędzierzynie. Także Czechy to państwo, gdzie istnieją głównie duże gospodarstwa rolne. To także potencjalny kierunek sprzedaży

Budowa instalacji RSM nie oznacza oczywiście, że ZAK zaprzestanie produkcji nawozów w formie granulatów. Jednak RSM cieszy się coraz większym zainteresowaniem, stąd plany zwiększenia oferty produktowej.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI