Grupa Azoty stoi przed wyzwaniami na rynku nawozów rolniczych

Autor: PAP 28 października 2016 11:53

Grupa Azoty stoi przed wyzwaniami na rynku nawozów rolniczych fot. shutterstock.com

Analitycy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska obniżyli rekomendację dla Grupy Azoty do "trzymaj" z "kupuj", a cenę docelową do 67,4 zł. Jest to związane z wyzwaniami, jakie czekają spółkę na rynku nawozów.

"W naszym bazowym scenariuszu dla Azotów zakładamy, że w nachodzących kwartałach spółka będzie prawdopodobnie musiała sprostać licznym wyzwaniom. Po pierwsze, w odniesieniu do przychodów oczekujemy słabo odczuwalnego odbicia większości cen nawozów. Uważamy, że sprzedaż w segmencie rolniczym może znaleźć się pod presją w odpowiedzi na bardzo niskie globalne ceny zbóż, wysokie prognozy produkcji roślinnej oraz podwyższenie docelowego poziomu zapasów" - napisano w raporcie.

Analitycy dodają, że według IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej), sezon 2016/2017 powinien być rekordowy pod względem produkcji i poziomu zapasów pszenicy i kukurydzy.

"Naszym zdaniem, jedynie niższe prognozy w kolejnym sezonie 2017/2018 mogłyby ewentualnie poprawić fundamenty rynków nawozowych" - napisano w raporcie.

 Analitycy z DM BOŚ zakładają, że negatywne skutki niedawnego odbicia się cen spot większości surowców będą coraz bardziej zauważalne, a w latach 2017-2018 Azoty mogą napotkać trudności w utrzymaniu cen węgla, energii elektrycznej i cieplnej na poziomie podobnym do 2016 roku.

W raporcie napisano, że rośnie ryzyko wzrostu cen gazu, co negatywnie wpłynie na przyszłe marże produkcyjne nawozów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM