Grupa Azoty, poprzez ZAK, rusza na podbój dużych gospodarstw rolnych

Autor: www.wnp.pl 25 listopada 2015 13:17

Grupa Azoty, poprzez ZAK, rusza na podbój dużych gospodarstw rolnych Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

25 listopada, w należących do Grupy Azoty Zakładach Azotowych Kędzierzyn, została otwarta instalację do produkcji nawozów RSM. Łączny koszt inwestycji wraz z bazą logistyczną oraz zmodernizowanym magazynem nawozów to ponad 50 milionów złotych. To ważny element walki o odbiorców nawozów w Czechach i na południu Polski - informuje wnp.pl.

Zdolności produkcyjne nowej instalacji sięgną 100 tysięcy ton produktu rocznie. RSM to poszukiwany na rynku wysokoskoncentrowany nawóz azotowy w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Roztwór produkowany jest w trzech wariantach: 28 proc. azotu, 30 proc. azotu, 32 proc. azotu dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania.

- Nawozy są jednym z dwóch głównych profilów działalności Grupy Azoty ZAK. Poszerzenie oferty produktowej w tym obszarze jest wynikiem świadomej polityki budowania przewag konkurencyjnych. Cieszymy się, że od teraz, obok renomowanych marek nawozów granulowanych, możemy zaoferować klientom również nawozy płynne - mówił podczas otwarcia instalacji Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK S.A. 

Ważnym elementem zrealizowanej inwestycji jest baza logistyczna. Dzięki niej spółka włączy się do sieci dystrybucji nawozów płynnych, tworzonej przez Grupę Azoty. Integracja sprzedaży RSM pochodzących z zakładów Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu i Puławach pozwoli na zmaksymalizowanie efektu synergii. 

- Inwestycja jest naszą odpowiedzią na wzrastający popyt na nawozy płynne. Dzięki niej dostawy do naszych Klientów będą mogły być realizowane ekspresowo, a zadowolenie klientów to od zawsze jeden z naszych priorytetów - podkreślał prezes Leszkiewicz. 

Grupa Azoty ZAK może pochwalić się jeszcze jedną zrealizowaną inwestycją, która zwiększy potencjał logistyczny Spółki. 25 listopada br. do użytku został również oddany zmodernizowany magazyn do składowania nawozów saletrzanych. Koszt modernizacji to ponad 20 mln złotych. Magazyn mieści 35 tysięcy ton produktów różnych rodzajów nawozów. 

Inwestycja ta wykracza poza zwiększenie oferty produktowej Grupy Azoty. Ma także istotne znaczenie w walce o utrzymanie dotychczasowych klientów i zdobycie nowych. W czym rzecz? 

RSM to nawozy płynne, o odmiennym sposobie dozowania do gleby, niż nawozy suche. Dotychczas w naszym kraju niepodzielnie rządziły te drugie, ale to się zmienia. Nawozy płynne łatwiej aplikować do gleby, są one także korzystniejsze dla roślin, ze względu na łatwość wchłaniania. Mimo wszystko nie były popularne, bo wymuszały zmianę zaplecza maszynowego i magazynowego. To zaś nie wszystkim się opłacało. Jednak zalety nawozów płynnych są na tyle duże, że gospodarstwa o dużej powierzchni upraw wolą przejść na nie. Proces ten jest widoczny w naszym rolnictwie. Zlokalizowanie nowej instalacji w ZAK nie powinno więc dziwić. Ma ona liczne zalety najważniejszą jest bliskość potencjalnych dużych rynków zbytu. Szefostwo Grupy Azoty, liczy że RSM z Zakładów Azotowych Kędzierzyn trafi do odbiorców na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, ale także do Czech, a nawet Niemiec. Zwłaszcza nasi południowy sąsiedzi mogą okazać się atrakcyjnym rynkiem zbytu. Tamtejsze gospodarstwa rolne mają bowiem charakter wielkopowierzchniowy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM