Grupa Azoty poprawiła wyniki. Motorem wzrostu był segment nawozów

Autor: www.sadyogrody.pl 14 maja 2015 09:19

Grupa Azoty poprawiła wyniki. Motorem wzrostu był segment nawozów fot. shutterstock

Grupa Azoty zakończyła pierwszy kwartał 2015 roku przychodami ze sprzedaży na poziomie ponad 2,8 mld zł (wobec 2,7 mld zł w analogicznym okresie 2014 r.) przy zysku netto na poziomie 306 mln zł (wobec 151 mln zł rok wcześniej).

- W standardowo najmocniejszym rokrocznie kwartale osiągnęliśmy solidne wyniki finansowe, głównie za sprawą sytuacji w segmencie nawozowym. Przyczyniła się do tego łagodna aura, która sprzyjała wcześniejszemu rozpoczęciu wiosennego sezonu aplikacji nawozów w kraju – komentuje wyniki kwartału Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty odpowiedzialny m.in. za finanse.

W segmencie nawozowym zauważalny był wzrost o blisko 13 proc. tj o 202 mln zł r/r przychodów ze sprzedaży. Dodatnia dynamika sprzedaży zrealizowana została wskutek zwiększonej sprzedaży wolumenowej nawozów wieloskładnikowych (głownie NPK i DAP) wspartej jednocześnie zwyżką cen nawozów dwuskładnikowych (DAP) oraz nawozów saletrzanych zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Powyższe tendencje wspólnie z pozytywnymi trendami w kształtowaniu się poziomów surowców energetycznych (gaz, węgiel) pozwoliły wygenerować lepszą marżę EBITDA na poziomie rentowności 21 proc. (w stosunku do 14 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku).

Jeśli chodzi o perspektywy rynkowe w segmencie nawozów spodziewany jest w II kwartale sezonowy, sukcesywny spadek popytu na nawozy mineralne. Zjawisko to w mniejszym stopniu dotyczy saletry amonowej i mocznika, na które popyt powinien utrzymać się do czerwca na stałym poziomie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM