Grupa Azoty inwestuje na Lubelszczyźnie

$data.author.description Autor: Farmer.pl 01 czerwca 2015 12:01

Grupa Azoty planuje kolejne inwestycje. Do 2019 roku ma powstać nowa elektrownia i instalacja do granulacji mechanicznej nawozów na bazie azotanu amonu. W ciągu kolejnych dwóch lat spółka chce zmodernizować i rozbudować instalację do produkcji kwasu azotowego. Będą to największe tego typu inwestycje na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższych 5 lat – podaje serwis farmer.pl.

- Grupa Azoty daje pracę co piątemu mieszkańcowi Puław – ponad 3 tys. osób na terenie zakładów oraz 9 tys. w firmach współpracujących. Dodatkowo przy budowie Elektrowni Puławy przez trzy lata pracować będzie około tysiąca osób. Śmiało mogę nazwać puławskie azoty championem inwestycji w regionie. 4 lata, 150 zrealizowanych projektów i 1,1 mld zł nakładu. Przed spółką kolejne pięć lat inwestycji o łącznej wartości 2,2 mld. To pokazuje skalę działania sztandarowej puławskiej firmy. Dla mnie oznacza to tylko jedno – ogromny potencjał dla tego regionu i ogromny potencjał dla polskiej chemii - powiedział podczas konferencji prasowej Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa.

Inwestycja dotycząca kwasu azotowego zakłada budowę nowej linii i modernizację dotychczas istniejących linii kwasu. Na przeznaczonych do modernizacji liniach kwasu nastąpi wzrost zdolności produkcyjnej o min. 5 proc, a także poprawa wskaźników zużycia głównych surowców i mediów energetycznych. Całe przedsięwzięcie wpłynie znacząco nie tylko na zwiększenie efektywności produkcji kwasu azotowego, ale także w dużym stopniu na poprawę ekonomiki wytwarzanych na jego bazie nawozów. Prace nad tym zadaniem rozpoczną się już w przyszłym roku i potrwają do 2021 r., a szacowane nakłady inwestycyjne to 695 mln zł.

Budowa nowej instalacji do granulacji mechanicznej uelastyczni produkcję saletry amonowej oraz umożliwi produkcję innych nawozów: Saletrzaku (CAN) i Saletry amonowej granulowanej. Jest to odpowiedź na zmieniające się warunki rynkowe. Budowa potrwa do 2019 r. a jej koszt to około 385 mln zł.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM