Groźne choroby wirusowe borówki wysokiej - jak uniknąć strat plonu?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 listopada 2015 09:02

Groźne choroby wirusowe borówki wysokiej - jak uniknąć strat plonu? Wirusy wpływają na wielkość i jakość uzyskanego plonu/ fot. shutterstock.com

Uprawa borówki wysokiej z uwagi na duże zapotrzebowanie rynku wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Zagrożenie dla upraw borówki stanowią choroby wirusowe, m.in. wirus nitkowatości, szoku, oparzeliny, pierścieniowej plamistości tytoniu i pomidora, oraz czerwonej pierścieniowej plamistości borówki.

Na plantacjach najczęściej występuje wirus nitkowatości (Blueberry shoestring virus, BSSV). Objawem tego wirusa są drobniejsze i zdeformowane liście, na których mogą pojawiać się czerwone przebarwienia. Również czerwone smugi można zaobserwować na częściach pędów borówki. W wyniku porażenia owoce nie wybarwiają się, w typowym dla danej odmiany okresie dojrzewania.

Wirus szoku (Blueberry shock virus, BlShV) przyczynia się do zamierania, a następnie opadania zarówno kwiatów, jak i młodych liści - może nastąpić całkowita defoliacja pędów. Krzewy z objawami porażenia zwykle słabiej owocują i wydają plon gorszej jakości. Symptomy tego wirusa są widoczne przez okres 2-3 lat, następnie choroba przechodzi w fazę utajoną, czyli bezobjawową.

W przypadku wirusa oparzeliny (Blueberry scorch virus, BBScV) zainfekowane kwiaty nie opadają z krzewów (jak w przypadku wirusa szoku). Jednak BBScV przyczynia się także do przedwczesnej defoliacji liści. Objawy tej choroby na plantacjach borówki mogą występować w większym natężeniu w kolejnych latach.

Na skutek wirusa pierścieniowej plamistości tytoniu (Tobacco ringspot virus, TRSV) następuje zniekształcenie blaszki liściowej wraz z nekrotycznymi plamami, zaś wirus pierścieniowej plamistości pomidora (Tomato ringspot virus, TomRSV) można zidentyfikować poprzez chlorotyczne plamy. Krzewy w przypadku obu tych wirusów są bardziej podatne na przemarzanie.

Również silną deformację liści na krzewach borówki wysokiej może spowodować wirus mozaikowatej rozetkowatości brzoskwini (Peach rosette mosaic virus, PRMV). Blaszki liściowe stają się drobniejsze, lekko wydłużone.

Symptomy niektórych wirusów stają się widoczne dopiero podczas dojrzewania owoców. Przykładem jest wirus czerwonej pierścieniowej plamistości borówki (Blueberry red ringspot virus, BRRV). Typowe objawy tego wirusa powstają na liściach, w postaci czerwonobrązowych plam, wraz z zielonym środkiem. Plamy również mogą tworzyć się na porażonych owocach.

Wirus pstrości liści borówki wysokiej (Blueberry leaf mottle virus, BLMoV) przyczynia się do zahamowania wzrostu krzewów, a także zwiększa ich podatność na przemarzanie. Liście ulegają deformacjom, a na ich powierzchni można zaobserwować jasnozielone plamki. Krzewy na skutek obecności tego wirusa nie owocują.

Według dr hab. Beaty Meszki z Instytutu Ogrodnictwa wirusy borówki przyczyniają się do osłabienia kondycji roślin, a także wpływają na wielkość i jakość uzyskanego plonu. Mogą również spowodować zamieranie krzewów. Aby uniknąć strat wskazane jest usuwanie chorych roślin z plantacji, bowiem nie ma możliwości zwalczania wirusów. Warto sadzić zdrowy (odwirusowany) materiał szkółkarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM