Groźne choroby winorośli – jak im skutecznie zapobiegać? cz. I

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 23 września 2016 11:54

Groźne choroby winorośli – jak im skutecznie zapobiegać? cz. I Do najważniejszych chorób winorośli zalicza się – mączniaka rzekomego i prawdziwego oraz szarą pleśń/ fot. shutterstock.com

Do najważniejszych chorób winorośli zalicza się – mączniaka rzekomego i prawdziwego oraz szarą pleśń. Nieco mniejsze zagrożenie dla upraw stanowi guzowatość winorośli, antraknoza, nekroza kory, czarna zgnilizna winorośli, czy pseudopeziza. Asortyment zarejestrowanych środków do ochrony winorośli jest dość ubogi. Dlatego decydując się na uprawę niezbędny jest zakup zdrowego materiału szkółkarskiego oraz odpowiednia lokalizacja.

Jak mówiła dr hab. Beata Meszka (prof. IO), podczas szkolenia „Odmiany winiarskie, uprawa, rozmnażanie, ochrona winorośli przed chorobami i szkodnikami”, pod winnice należy przeznaczać stanowiska ciepłe i słoneczne, umiarkowanie przewiewne, najlepiej tereny na wzniesieniach. - Winorośl preferuje gleby lekkie, kamienisto-piaszczyste, o pH ok 6-7,2. Dobremu wzrostowi roślin nie sprzyjają zastoiska mrozowe, zwłaszcza pola dodatkowo otoczone wysokimi drzewami, gdzie utrudniony jest odpływ zimnego powietrza. Na glebach po innych gatunkach sadowniczych, bądź dziko rosnących istnieje duże ryzyko porażenia systemu korzeniowego przez Rosselinia necatrix. Winorośli nie należy sadzić również po truskawkach i lucernie, bowiem rośliny te stymulują namnażanie opuchlaków w glebie – zalecała.

- Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakładaniu winnicy jest kwalifikowany materiał szkółkarski, który powinien być wolny od wirusów i najgroźniejszych patogenów pochodzenia grzybowego czy bakteryjnego. Asortyment zarejestrowanych środków do ochrony winorośli jest bardzo ubogi. Dlatego należy mieć na uwadze, że zwalczenie w późniejszym terminie różnego rodzaju chorób może okazać się bardzo trudne, zwłaszcza jeśli wystąpią one w dużym nasileniu – dodała.

Najgroźniejszą chorobą w polowych uprawach winorośli jest mączniak rzekomy (Plasmopora viticola). Często występuje również mączniak prawdziwy (Uncinula necator), aczkolwiek choroba ta stanowi zdecydowanie większy problem pod osłonami. Praktycznie corocznego zwalczania w winnicach wymaga szara pleśń, której sprawcą jest grzyb Botrytis cinerea. Powyższym chorobom sprzyjają warunki z wysoką wilgotnością oraz temperaturą na poziomie 20-25 st. C.

- Podatność odmian winorośli na choroby jest bardzo zróżnicowana. Mieszance międzygatunkowe są mniej podatne na różnego rodzaju zagrożenia ze strony patogenów, zarówno w przypadku mączniaka rzekomego, prawdziwego czy szarej pleśni. Natomiast winorośl właściwa (szlachetna) jest znacznie bardziej wrażliwa na porażenie tymi patogenami. Ta podatność kształtuje się na poziomie średnim do dużego, w zależności od warunków pogodowych oraz wieku plantacji. Wiadomo, że im starsza winnica tym źródła infekcji są większe. Dlatego odmiany szlachetne wymagają bardziej intensywnej ochrony chemicznej – powiedziała dr Meszka.

- Objawy mączniaka rzekomego mogą występować na wszystkich organach wegetatywnych roślin, tj. na liściach, ogonkach liściowych, pędach, gronach, wąsach. Porażone kwiatostany najczęściej brązowieją i zasychają, a zawiązki pokryte są białym, charakterystycznym nalotem trzonków konidialnych z zarodnikami. Odmiany o jasnych owocach na przełomie lata i jesieni stają się matowe i przyjmują szaro-zielony kolor. Natomiast zainfekowane jagody odmian o ciemnych owocach są różowo-czerwone. Stopniowo zasychają tworząc mumie, które pozostają w gronie lub opadają stanowiąc źródło infekcji w kolejnym sezonie – tłumaczyła.

- Pierwsze typowe objawy mączniaka rzekomego są widoczne na górnej stronie liści w postaci jasnozielonych plam o nieregularnym (kanciastym) kształcie. W drugiej części sezonu plamy te przybierają kolor żółtawy do nawet czerwono-brązowego. Od spodniej strony w miejscu plam pojawia się biały, mączysty nalot grzyba. Silne porażenie roślin prowadzi do zahamowania wzrostu i przedwczesnej defoliacji, co w konsekwencji wpływa na gorszą jakość plonu. W ograniczaniu źródła infekcji bardzo istotne znaczenie ma wygrabianie i niszczenie porażonych liści. Na stanowiskach o dużej wilgotności zalecany jest dobór odmian mniej podatnych. Ponadto wskazane jest przestrzeganie rozstawy roślin oraz racjonalne nawożenie azotowe – mówiła dr Meszka.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM