Groźne choroby w uprawie borówki wysokiej – zgorzel i zamieranie pędów

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 06 sierpnia 2015 10:24

Groźne choroby w uprawie borówki wysokiej – zgorzel i zamieranie pędów Zgorzel i zamieranie pędów mogą doprowadzić do zamierania borówki/ fot. shutterstock.com

W Polsce najczęściej występującą chorobą na plantacjach borówki wysokiej jest zgorzel i zamieranie pędów. Zgorzel pędów mogą wywoływać dwa gatunki grzybów - Godronia cassandrae i Diaporthe vaccinii. Patogeny te są szczególnie niebezpieczne dla młodych krzewów, gdyż mogą doprowadzić do ich całkowitego zamierania.

Objawy porażenia borówki przez grzyb G. cassandrae pojawiają się przede wszystkim w dolnej części zarówno jednorocznych, jak i dwuletnich pędów. Jesienią wokół miejsca infekcji (ślady poliściowe), tworzą się niewielkie, wodniste, a następnie brązowo-czerwone, nekrotyczne plamy z czerwono-purpurową obwódką. W miarę rozwoju choroby kora w miejscach infekcji jest srebrzystoszara, po czym widoczne są pęknięcia.

W wyniku silnego porażenia nekroza może objąć szyjkę korzeniową, co prowadzi do całkowitego obumierania krzewu. O nasileniu tej choroby decyduje podatność odmian, warunki uprawy i przebieg warunków atmosferycznych. Najbardziej podatne są odmiany – ‘Jersey’, ‘Blueray’, ‘Collins’, ‘Earliblue’, ‘Bluecrop’, a także ‘Herbert’.

D. vaccinii infekuje krzewy poprzez pąki kwiatowe, zranienia pędów i uszkodzenia mrozowe. Grzyb ten powoduje bardziej rozległe nekrozy, którym towarzyszy pękanie kory. Powierzchnia zainfekowanych pędów przebarwia się na srebrzysto.

Masowe zamieranie krzewów borówki może być spowodowane również przez patogeny z rodzaju Phytophthora. System korzeniowy porażonych roślin jest uszkodzony, co prowadzi do przed wczesnego opadania liści (defoliacji) i zamierania krzewów. Cechą charakterystyczną tej choroby jest zamieranie krzewów borówki po kilka w rzędzie.

Ochrona borówki wysokiej przed wyżej wymienionymi patogenami polega na profilaktyce, gdyż na rynku brak jest zarejestrowanych preparatów do ochrony tego gatunku. Plantację warto zakładać ze zdrowego materiału szkółkarskiego - sadzonek pochodzących z pewnego źródła. Również istotne jest odpowiednie cięcie krzewów. Zaleca się wprowadzić do uprawy odmiany odporne – ‘Rancocas’, oraz ‘Concord’.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM