Groźne choroby jabłoni w szkółkach - jak skutecznie chronić drzewka?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 28 sierpnia 2015 10:19

Groźne choroby jabłoni w szkółkach - jak skutecznie chronić drzewka? W szkółkach niektóre choroby występujące w niewielkim nasileniu mogą spowodować dyskwalifikacje materiału szkółkarskiego/ fot. shutterstock.com

W szkółkach wskazane jest przeprowadzanie regularnych lustracji i stosowanie właściwej ochrony, gdyż pojawienie się niektórych chorób na drzewkach jabłoni nawet w niewielkim nasileniu może doprowadzić do dyskwalifikacji materiału szkółkarskiego.

Groźną chorobą jabłoni w szkółkach jest zaraza ogniowa (Erwinia amylovora). Typowe objawy to więdnięcie, a następnie obumieranie i brunatnienie wierzchołków młodych pędów. Porażone wierzchołki są wygięte, a podczas wilgotnej pogody widoczne są szarobiałe, bądź pomarańczowe wycieki.

W ochronie drzewek przed zarazą można opryskać drzewa jednym z preparatów miedziowych - Champion 50 WP, Cuproflow 375 SC, Cuproxat 345 SC, Funguran-OH 50 WP, Kocide 2000 35 WG, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Neoram 37,5 WG. Zabieg należy wykonać w okresie nabrzmiewania paków, lub po opadnięciu liści. 

Parch jabłoni (Venturia inaegualis) w szkółkach nie występuje w tak dużym nasileniu jak w sadach.  W wyniku porażenia na dolnej stronie liści można zaobserwować brunatne plamy. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają, a wzrost drzewek jest osłabiony. Na pędach pojawiają się plamy, w miejscach których kora łuszczy się i pęka. Takie drzewka nie spełniają wymagań materiału szkółkarskiego.

Ochrona chemiczna przeciwko parchowi może być konieczna już od momentu rozwinięcia się pierwszych liści. W początkowym okresie zapobiegawczo można stosować przemiennie środki powierzchniowe. W razie konieczności, w późniejszym okresie do ochrony można włączyć preparaty wgłębne, m.in. Chorus 50 WG, bądź układowe, m.in. Score 250 EC, Difo 250 EC, Domark 100 EC.

Charakterystycznym objawem mączniaka jabłoni jest mączysty nalot na wierzchołkach pędów i młodych liściach. W szkółkach dopuszczalne jest niewielkie porażenie wierzchołków liści, natomiast silniejsze z objawami zahamowania wzrostu drzewek powoduje ich dyskwalifikację.

Zabiegi chemiczne zapobiegawczo lub interwencyjnie należy rozpocząć po stwierdzeniu pierwszych objawów na powierzchni liści lub pędach. W tym celu można zastosować preparaty - Discus 500 WG, Kaptan Plus 71,5 WP, Luna Sensation 500 SC, Shavit 72 WG, Signum 33 WG, Topas 100 EC, Topsin M 500 SC, Score 250 EC, lub Zato 50 WG.

Zgorzel kory drzew owocowych (P. malicorticis) i rak powierzchniowy kory (P. corticola) to choroby grzybowe dość często spotykane w szkółkach. Na pniach wokół ran po cięciu, lub szczepieniu powstają nekrotyczne plamy, które w późniejszym stadium choroby powiększają się. Koniecznym zabiegiem po cięciu jest zastosowanie preparatu Topsin M 500 SC, lub Funaben Plus 03 PA. Porażone drzewka należy usunąć przed wykopaniem, bądź odłożyć podczas sortowania materiału szkółkarskiego.

Guzowatość korzeni jest chorobą bakteryjną powodowaną przez Agrobacterium tumefaciens. Bakteria przedostaje się przez niewielkie zranienia do tkanek korzeni, przez co tworzą się na nich guzowate narośla. Choroba ta w większym nasileniu występuje na glebach wilgotnych i ciężkich. System korzeniowy zarówno drzewek owocowych, jak i podkładek powinien być wolny od guzowatości. Po usunięciu guzów drzewka mogą być zakwalifikowane do obrotu, jeżeli system korzeniowy odpowiada wymaganiom norm jakościowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM