Groźne choroby i szkodniki mijającego sezonu

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 03 października 2016 08:48

Groźne choroby i szkodniki mijającego sezonu Tegoroczny sezon wegetacyjny nie sprzyjał uprawom warzyw kapustnych/ fot. shutterstock.com

Tegoroczny sezon nie sprzyjał uprawie warzyw kapustnych. Choroby i szkodniki nie oszczędzały również plantacji innych warzyw.  W celu uzyskania dobrej jakości plonu konieczne było przeprowadzenie zabiegów ochronnych, w odpowiedniej fazie rozwoju rośliny, a także w zależności od stopnia zagrożenia powtórzenie oprysków w późniejszym terminie.

Na początku sezonu producenci zmagali się z ochroną upraw warzywniczych przed atakiem śmietki kapuścianej, a w nieco późniejszym terminie inwazją innych szkodników. Podobnie jak w ubiegłym roku, dużym problemem okazał się mączlik warzywny – powszechny szkodnik upraw szklarniowych, który obecnie masowo zasiedla warzywa kapustne. Od tego sezonu obserwowany jest również w uprawach ziemniaka. 

Warzywa kapustne powszechnie były atakowane również przez gąsienice tantnisia krzyżowiaczka. Na skutek uszkodzonego stożka wzrostu młode rośliny nie zawiązywały główek. Na zewnętrznych liściach kapusty można było zaobserwować tzw. „okienka” – miękisz wygryziony przez liczne gąsienice. W poszczególnych rejonach kraju, w połowie września, wciąż sygnalizowano w komunikatach zagrożenie ze strony drugiego pokolenia bielinka kapustnika.

Od drugiej połowy lata przebieg warunków pogodowych – intensywne opady deszczu, poranne mgły i duża wilgotność powietrza – sprzyjały rozprzestrzenianiu się takich chorób jak szara pleśń, czerń krzyżowych, czy czarna zgnilizna kapustnych. Należy pamiętać, że do przechowywania nadają się jedynie dobrej jakości warzywa, zdrowe - bez objawów chorób ani widocznych uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki.

Panujące warunki pogodowe sprzyjały również szybkiemu rozwoju chorób na plantacjach cebuli - fuzaryjnej zgniliźnie cebuli oraz różowej zgniliźnie korzeni. Na roślinach opanowanych przez mączniaka rzekomego oraz Stemphylium, plantatorzy zetknęli się z wtórnymi infekcjami alternariozy. Uprawom cebuli zagrażał wciornastek tytoniowiec powodując przedwczesne zasychanie i załamywanie się szczypioru.  

W trakcie przechowywania może wystąpić problem z utrzymaniem jakości warzyw korzeniowych. Symptomy alternariozy obserwowano na plantacjach marchwi szczególnie w rejonach, gdzie wystąpiły obfite opady deszczu. Sporadycznie producenci warzyw zetknęli się z objawami mączniaka prawdziwego baldaszkowatych. Uprawy marchwi wymagały ochrony przed nalotem połyśnicy marchwianki i bawełnicy topolowo-marchwianej. 

W ostatnim czasie łagodne zimy sprzyjają dobremu przezimowaniu szkodników. Dlatego w celu skutecznej ochrony należy pamiętać o zabiegach agrotechnicznych ograniczających występowanie agrofagów, tj. przestrzeganie zasad zmianowania, uprawki polowe, niszczenie chwastów i usuwanie pozostałości roślinnych po zbiorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM