Groźne choroby bakteryjne systemu korzeniowego drzewek owocowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 25 września 2015 13:05

Groźne choroby bakteryjne systemu korzeniowego drzewek owocowych Guzowatość stanowi większe zagrożenie dla drzewek w szkółkach, niż w sadach. fot. wikimedia commons

Sprawcą guzowatości korzeni jest Agrobacterium tumefaciens. Choroba ta w sadach i szkółkach atakuje młode drzewka owocowe i podkładki. Występuje m.in. na jabłoniach, czereśniach, ale stanowi również zagrożenie dla krzewów owocowych. Z kolei włosowatość korzeni (Agrobacterium rhizogenes) oprócz jabłoni poraża także grusze i maliny.

Guzowatość korzeni w początkowym okresie objawia się w postaci gładkich, jasnobrązowych narośli, które następnie stają się większe i twardsze, oraz ciemnieją. Narośla te pojawiają się na korzeniach głównych i szyjce korzeniowej. Powodują osłabienie wzrostu drzewek w szkółce - utrudniają przewodzenie wody i soli mineralnych do nadziemnej części drzewek.

Bakteria A. tumefaciens wnika do korzeni poprzez ich uszkodzenia, bądź rany. Może znajdować się w  glebie przez wiele lat. Patogen ten w większym nasileniu występuje na glebach ciężkich i alkalicznych. Guzowatość korzeni stanowi większe zagrożenie dla drzewek owocowych w szkółkach, niż w sadach.

Szkółki z drzewkami warto zakładać na glebach o odczynie lekko kwaśnym. System korzeniowy drzewek owocowych powinien być wolny od tej choroby. Do obrotu może być zakwalifikowany materiał szkółkarski po usunięciu guzowatych narośli. Drzewka pokryte guzami na korzeniu głównym i szyjce korzeniowej nie nadają się do sprzedaży.

Agrobacterium rhizogenes - sprawca włosowatości korzeni wnika poprzez uszkodzenia szyjki korzeniowej i korzeni. Do porażenia przeważnie dochodzi na matecznikach, gdy odbiera się podkładki wegetatywne. Bakteria ta może znajdować się w glebie nawet do 19 lat.

Włosowatość korzeni poraża m.in. jabłonie, grusze, maliny.W przypadku wystąpienia tej choroby u podstawy pnia (w miejscu szczepienia) widocznych jest dużo drobnych, cienkich korzeni. Niekiedy mogą się tworzyć również narośla. Choroba ta w porównaniu do guzowatości stwarza większe zagrożenie i często powoduje silniejsze zahamowania wzrostu drzewek w szkółce.

Zarówno guzowatość korzeni, jak i włosowatość mogą równocześnie rozwijać się na tym samym drzewku. Należy produkować wyłącznie zdrowy materiał szkółkarski. Zrazy i podkładki użyte do okulizacji, bądź szczepienia powinny pochodzić z pewnych źródeł kwalifikowanych szkółek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM