Prof. Grabiński, IUNG: Wapniowanie pomaga zapobiec stratom wody

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 25 stycznia 2016 12:54

Prof. Grabiński, IUNG: Wapniowanie pomaga zapobiec stratom wody Prof. dr hab. Jerzy Grabiński IUNG-PIB Puławy/ fot. za Farmer.pl

Nie dopuszczać do strat wody, oszczędnie nią gospodarować – czyli jak? Przyjrzeć się trzeba glebie i w miarę możliwości poprawić jej strukturę – czytamy w serwisie Farmer.pl.

Zawsze cześć wody opadowej spływa z powierzchni gleby, podobnie tracona jest woda z głębszych warstw gleby spływająca systemem drenarskim. Im straty będą mniejsze, tym rośliny lepiej przetrwają okresy bez opadów. Dlatego trzeba poprawić strukturę gleby.

Na strukturę gleby wpływa zawartość materii organicznej. Z kolei cechą ogrywającą zasadniczą rolę w kształtowaniu materii organicznej i decydującym o kierunku jej przemian jest pH gleby. Do podstawowych zabiegów regulujących odczyn gleby należy wapnowanie.

- Bez wapnowania na masową skalę nie będzie można efektywnie wpłynąć na poprawę struktury gleby i na jej pojemność wodną. Efektywne przeciwdziałanie okresowym niedoborom wody powodowanym brakiem opadów poprzez poprawę struktury gleby bez uwzględnienia wapnowania będzie praktycznie niemożliwe – mówił prof. dr hab. Jerzy Grabiński z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach podczas Forum Producentów Rolnych na tegorocznych targach Polagra-Premiery.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM