Gorzka zgnilizna zagraża wiśniom. Czas na ochronę sadu

Autor: sadyogrody.pl 02 czerwca 2015 15:34

Gorzka zgnilizna zagraża wiśniom. Czas na ochronę sadu www.shutterstock.com

Gorzka zgnilizna należy do groźnych chorób występujących w sadach wiśniowych. W sprzyjających warunkach infekcji, choroba ta może powodować znaczne straty w plonie. W związku z wystąpieniem zagrożenia chorobami grzybowymi wskazane jest wykonanie zabiegów przeciwko gorzkiej zgniliźnie wiśni.

Sprawcą gorzkiej zgnilizny wiśni jest grzyb Glomerella cingulata, który poraża owoce w różnym stadium ich rozwoju. Na zainfekowanych owocach widoczne są gnilne, zapadające się plamy. Takie owoce najczęściej zasychają i pozostają na drzewach w postaci tzw. mumii. Stanowią one źródło infekcji w kolejnym sezonie. Również objawy gorzkiej zgnilizny mogą wystąpić dopiero podczas transportu bądź przechowywania owoców.

W celu ochrony sadu wiśniowych przed gorzka plamistością należy usuwać porażone, zaschnięte owoce (mumie). W mniejszym stopniu porażane przez tę chorobę są właściwie cięte drzewa, sadzone w odpowiedniej rozstawie (nie zagęszczone). Do uprawy warto również wprowadzić odmiany mniej podatne gorzką zgniliznę wiśni.

Stopień intensywności tej choroby określa się w czasie zbiorów, oceniając procent porażonych owoców w czterech miejscach sadu na próbie 100 owoców.

W ochronie sadów wiśniowych przed gorzką zgnilizną można zastosować preparaty - Captan 80 WG, Kaptan Plus 71,5 WP, Kaptan Zaw. 50 WP, Merpan 480 SC bądź Merpan 80 WG. Pierwszy oprysk należy wykonać około 2-3 tygodnie po kwitnieniu, a następnie 3 lub 4 razy, co 8-14 dni.  W sezonach z dużą ilością opadów istotne jest wykonanie zabiegu opryskiwania w okresie wybarwiania i dojrzewania owoców (z zachowaniem okresu karencji).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM