Gorsze wyniki firmy BASF

Autor: www.wnp.pl 27 października 2016 13:24

Gorsze wyniki firmy BASF fot. materiały prasowe

Największy na świecie koncern chemiczny, niemiecki BASF ogłosił wyniki za III kwartał 2016 r. Są one gorsze niż przed rokiem. Wynika to z ważnych zmian w spółce.

Sprzedaż spółki w trzecim kwartale obecnego roku wyniosła nieco ponad 14 mld euro. Oznacza to 20 procentowy spadek w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wówczas sprzedaż koncernu osiągnęła poziom 17,424 mld euro. Niższa o 15 proc. niż przed rokiem była również EBITDA spółki. Wyniosła ona w trzecim kwartale 2,437 mld euro. W okresie lipiec-wrzesień 2015 roku 2,872 mld euro.

Nic więc dziwnego, że spółka miała także gorszy wyniki netto. W porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku zysk spółki spadł o ponad 300 mln euro (27 proc.) i wyniósł 888 mln euro (rok wcześniej 1,209 mld).

Co takiego się stało, że wyniki giganta uległy pogorszeniu? Znaczny spadek sprzedaży i zysków w porównaniu z III kw. zeszłego roku wynika głównie ze zbycia działalności w zakresie obrotu gazem 30 września 2015 r. Zyski z w segmentach Performance Products, Functional Materials & Solutions oraz Agricultural Solutions są znacznie wyższe, niż wyniki w tym samym kwartale w zeszłym roku.

BASF potwierdza perspektywy na cały 2016 rok: sprzedaż ulegnie znacznemu obniżeniu na skutek zbycia działalności w zakresie obrotu gazem; firma w dalszym ciągu oczekuje, że EBIT przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych będzie nieznacznie niższy niż w 2015 r. W przypadku sprzedaży „znaczna” zmiana oznacza zmianę o 6 proc. i więcej; jeżeli chodzi o zyski, „nieznaczna zmiana” oznacza zmianę do 10 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM