Gąsienice licinka tarninaczka i zwójkówki liściowe aktywne w sadach

Autor: www.sadyogrody.pl 13 kwietnia 2017 10:05

Gąsienice licinka tarninaczka i zwójkówki liściowe aktywne w sadach fot. shutterstock.com

PIORiN uaktywniał pierwsze komunikaty ostrzegające przed licinkiem tarninaczkiem w uprawach wiśni na terenie województwa świętokrzyskiego. Z kolei w sadach jabłoniowych w województwie małopolskim stwierdzono zagrożenie ze strony zwójkówek liściowych. Decyzję o terminie rozpoczęcia ochrony każdorazowo należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

W sadach wiśniowych zaobserwowano występowanie licinka tarninaczka (Argyresthia ephippiella). Gąsienice wylęgają się w fazie pękania pąków i wgryzają się do ich wnętrza. Uszkadzają pąki kwiatowe, a później (po kwitnieniu) wygryzają dziurki w młodych zawiązkach. Licinek tarninaczek występuje lokalnie i może zniszczyć 40-60 proc. pąków i zawiązków.

Zaleca się wykonanie zabiegu w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości tj. stwierdzeniu 10 pąków z gąsienicami w próbie 200, w okresie nabrzmiewania i pękania pąków. Zabieg zwalczający należy przeprowadzić w fazie pękania pąków preparatami zawierającymi acetamipryd.

PIORiN sygnalizuje również aktywność zwójkówek liściowych. Stadium zimującym (w zależności od gatunku) mogą być jaja lub gąsienice w oprzędach. Zwójki są szkodliwe szczególnie wczesną wiosną, kiedy gąsienice wyżerają pąki, oprzędzają rozwijające się rozetki liści i kwiatów, zjadają liście oraz kwiaty.

Zabiegi zwalczające pokolenia wiosenne zwójkówek liściowych powinny być wykonane w okresie zielonego pąka lub na początku różowego pąka (w zależności od gatunku szkodnika). Sygnałem do rozpoczęcia ochrony chemicznej jest stwierdzenie 10 i więcej gąsienic w próbie 200 rozet liściowo-kwiatowych - informuje PIORiN w komunikacie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM