Fuzaryjne gnicie główek kapusty – wzrastający problem w uprawie

Autor: www.sadyogrody.pl 09 kwietnia 2017 10:09

Fuzaryjne gnicie główek kapusty – wzrastający problem w uprawie fot. shutterstock.com

Po raz pierwszy nową chorobę o nazwie - fuzaryjne gnicie główek kapusty zaobserwowano w 2012 roku w rejonach towarowej uprawy kapusty głowiastej. Badania przeprowadzone przez pracowników naukowych Instytutu Ogrodnictwa wskazały sprawcę choroby – grzyb Fusarium avenaceum.

Pierwsze symptomy nowej choroby kapusty można było zaobserwować w 2012 roku,  podczas wegetacji w polu - połowa sierpnia oraz w trakcie przechowywania (przełom stycznia i lutego). W początkowej fazie infekcji, na wierzchniej stronie główek kapusty pojawiały się okrągłe, wodniste plamy wielkości 10-60 mm. W dalszym stadium choroby na porażonych główkach rozwijała się biaława grzybnia, stopniowo przechodząca w kolor jasnopomarańczowy do różowego. Porażone główki kapusty zaczynały gnić.

W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach podjęto badania laboratoryjne mające na celu identyfikację sprawcy dotychczas nieznanej w Polsce choroby kapusty głowiastej. Przeprowadzone doświadczenia wykazały, że sprawcą choroby jest grzyb Fusarium avenaceum.

Podczas 55. Sesji Naukowej IOR-PIB w Poznaniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. Celem pracowników naukowych - w składzie mgr Agnieszka Czajka, mgr Anna Czubatka, prof. dr hab. Józef Robak było określenie skuteczności wybranych środków naturalnych i konwencjonalnych oraz opracowanie programu ochrony kapusty głowiastej przed fuzaryjnym gniciem główek kapusty. Najlepsze rezultaty uzyskano w wyniku stosowania nowych środków z grupy strobilurin i związków triazolowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM