FDS: Podsumowania i zalecenia ochrony sadów oraz jagodowych

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 14 grudnia 2017 09:01

FDS: Podsumowania i zalecenia ochrony sadów oraz jagodowych fot. SadyOgrody.pl

Podczas Forum Doradców Sadowniczych, które odbyło się 6 grudnia w Warszawie, przedstawiciele firmy Bayer podsumowali sezon i wyniki realizowanych doświadczeń. Wiele uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z uprawą jagodowych (głównie borówek i truskawek). Przypomniano również strukturę odmianową w światowym i europejskim handlu jabłkami.

Światowa produkcja borówki w ciągu 21 lat, między 1995 rokiem a 2016 r., wzrosła prawie 28-krotnie. Dlaczego wraz ze wzrostem nasadzeń, nie spadła cena owoców? Jak tłumaczyła Dominika Kozarzewska, prezes Polskie Jagody, na wielu rynkach na całym świecie prowadzone są bardzo mądre działania promocyjne. - Nie tylko na rynku brytyjskim, który dla polskich producentów jest kluczowy jeśli chodzi o eksport, ale również na wielu innych rynkach. Dzięki temu udało się uniknąć zjawiska komodytyzacji – zaznaczyła.

Dominika Kozarzewska mówiła o wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi producentami borówki. - Będąc w globalnej konkurencji, musimy pod coraz większą presją, zapewniać bardzo wysoką jakość owoców, przez cały sezon produkcyjny. Coraz istotniejsza staje się kwestia prowadzenia upraw pod osłonami. W ramach Polish Berry Cooperative dysponujemy technologiami umożliwiającymi odpowiednie przygotowanie owoców do sprzedaży, takie jak szybkie schładzanie, kontrolowana atmosfera, ozonowanie. Stosujemy również systemy informatyczne do zachowania identyfikowalności, której wymaga już prawie 100 proc. naszych klientów – powiedziała prezes Polskie Jagody.

- Opracowany przez PBC standard schłodzenia do 30 minut od zerwania sprawia, że borówki w sposób naturalny, długo utrzymują smak i walory świeżo zebranych owoców – podkreśliła.

dr Dorota Łabanowska-Bury z wydawnictwa Plantpress (TMJ) omówiła, m.in. nowe zagrożenia w uprawie truskawek pod osłonami – Pestalotiopsis spp., na podstawie sesji posterowej Międzynarodowego Kongresu Truskawkowego w Antwerpii br.

Patogen Pestalotiopsis longiseta dotychczas objawiał się na liściach truskawki w postaci ciemnych plam. Pierwsze symptomy wskazujące na występowanie tego patogenu także na koronach truskawki stwierdzono w 2014 roku w Holandii. Rok później patogen był izolowany z koron różnych odmian w Belgii (także z innym patogenem Phytophthora cactorum). W wyniku sztucznej inokulacji okazało się, że z uszkodzonych koron truskawek wyizolowany został inny grzyb –Pestalotiopsis rosae. W warunkach laboratoryjnych in vitro dokonano pierwszych prób zwalczania tego patogenu. Kiełkowanie zarodników dobrze ograniczał fungicyd Pomarsol.

dr Tomasz Lipa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prezes zarządu TRSK przypomniał, że w światowej produkcji jabłek dominują odmiany ‘Golden Delicious’, ‘Red Delicious’ i mutacje ‘Gala’. Udział tych jednokolorowych odmian łącznie z ‘Fuji’ i ‘Granny Smith’ w światowej produkcji wynosi około 60 proc. (w USA 70 proc., a w krajach południowej półkuli ponad 80 proc.). W regionach Europy Zachodniej z dużą produkcją jabłek udział wyżej wymienionych odmian stanowi ponad 60 proc., z wyraźną przewagą odmian ‘Golden Delicious’ i ‘Gala’.

W Europie najwięcej produkuje się ‘Golden Delicious’ - 2 400 tys. ton, ‘Gala’ - 1 300 tys. ton, ‘Idared’ - 965 tys. ton. Na czwartym miejscu jest grupa ‘Red Delicious’ - 632 tys. ton (dane WAPA 2017). W krajowej produkcji jabłek w dalszym ciągu dominuje ‘Idared’ (zbiory w 2017 r.) - 680 tys. ton. Drugą pozycję zajmuje ‘Šampion’ - 390 tys. ton, trzecią grupa Jonagolda - 345 tys. ton (tendencja wzrostowa dzięki ‘Red Jonaprice’).

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM