Euseius gallicus - kolejny drapieżny roztocz w uprawach szklarniowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 marca 2016 11:34

Euseius gallicus - kolejny drapieżny roztocz w uprawach szklarniowych W uprawach pod osłonami istotną rolę w ochronie odgrywają metody biologiczne/ fot. shutterstock.com

W uprawach pod osłonami istotną rolę w ochronie przed szkodnikami odgrywają metody biologiczne, czyli wprowadzenie wrogów naturalnych. Euseius gallicus (Kreiter & Tixier) to kolejny drapieżny roztocz, który żywi się larwami wciornastków oraz mączlikami w uprawach szklarniowych.

Dr inż. Żaneta Fiedler z Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu badała efektywność drapieżnego roztocza - Euseius gallicus, w zwalczaniu przędziorka chmielowca, z zastosowaniem pyłku kwiatowego w uprawach pomidora, ogórka i papryki szklarniowej. Na podstawie uzyskanych wyników potwierdziła wysoką skuteczność tego roztocza na ogórkach – 86 proc. oraz na papryce – 75 proc.

Najwyższą skuteczność potwierdzono po wprowadzeniu badanego gatunku do uprawy papryki szklarniowej wraz z innym drapieżnym roztoczem - Amblyseius andersoni (pomiędzy drapieżnymi roztoczami wystąpiło zjawisko neutralizmu). Natomiast zdecydowanie mniejszą efektywność wykazano w przypadku pomidorów, a także w wariantach bez zastosowania dodatkowo pyłku kwiatowego. 

Uzyskane wyniki badań przedstawiono podczas sesji posterowej w trakcie 56. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin-BIP w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM