Europejskim plantacjom owoców zagraża czarna plamistość?

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 07 października 2015 14:33

Copa i Cogeca wysłały list do Komisji Europejskiej wzywający UE do wzmocnienia środków zapobiegawczych, po tym jak na granicach wykryto 11 przypadków tej wysoce zakaźnej choroby wśród cytrusów importowanych z RPA oraz 10 przypadków pochodzących z Argentyny.

Sekretarz Generalny Copa-Cogega Pekka Pesonen ostrzegł „Jest to tylko kwestią czasu, kiedy plamistość czarna pojawi się w Europie, chyba że Komisja Europejska wprowadzi zdecydowane instrumenty mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej zaraźliwej choroby. Jak do tej pory 11 przypadków zostało wykrytych na granicy w cytrusach, które zostały importowane z RPA do września tego roku. Ta liczba zdecydowanie przekracza dopuszczony przez Komisję limit pięciu przypadków, wyznaczony Decyzją KE 2014/422. W ostatnim roku wykryliśmy 25 przypadków choroby, a w 2013 roku 35. W tym roku odnotowaliśmy także 10 przypadków na granicach w cytrusach importowanych z Argentyny. Jest to nie do przyjęcia. Ta sytuacja nie może się utrzymywać. Obecnie zastosowane środki są niewystarczające”.

Dodał: „Komisja od zawsze twierdziła że „lepiej zapobiegać niż leczyć'”, jednak w świetle obecnej sytuacji niewystarczająco dużo zostało zrobione, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej choroby. Jeżeli pojawi się ona w UE, to producenci zapłacą najwyższą cenę. Nie będzie żadnego środka ochrony roślin do zwalczenia tej zarazy. Utracimy zagraniczne rynki, a wielu rolników zostanie zmuszonych do opuszczenia sektora. To stawia na szali 500 000 ha i 11 000 000 ton produktów jak i tysiące miejsc pracy w UE. Dlatego też Copa i Cogeca chcą poprosić Komisję Europejską o zrewidowanie obecnych zasad oraz przyjęcie odpowiednich środków, takich jak automatyczny zakaz importu cytrusów z rejonów ogarniętych skażeniem Guignardia citricarpa, po tym jak 6. przypadek został wykryty. Ponadto nalegają na bliższe monitorowanie importu owoców cytrusowych z Argentyny. To powinno zapobiec pojawieniu się choroby w UE”.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM