EPA sprawdza insektycyd imidakloprid pod kątem bezpieczeństwa dla pszczół

$data.author.description Autor: Farmer.pl 11 stycznia 2016 11:21

EPA sprawdza insektycyd imidakloprid pod kątem bezpieczeństwa dla pszczół EPA analizuje obecnie imidakloprid i skupia się wyłącznie na pszczołach/ fot. shutterstock.com

EPA ustanowiła 15-letni cykl przeglądów rejestracji wszystkich pestycydów. Obecnie re-ewaluuje bezpieczeństwo neonikotynoidów. Nowy werdykt w sprawie imidaklopridu zostanie wydany w tym roku - podaje Farmer.pl

Przegląd rejestracji etykiety dla imidaklopridu z grupy neonikotynoidów został rozpoczęty w grudniu 2008 roku. Tematy zgłoszone do przeglądu zawierały niepewność co do wpływu neonikotynoidów na gatunki zapylaczy, odnoszące się do raportów o incydentach ginięcia pszczół. Agencja Ochrony środowiska (EPA) analizuje obecnie imidakloprid i skupia się wyłącznie na pszczołach.

Analiza EPA sugeruje, że substancja czynna zabija pszczoły w niektórych przypadkach. Stosowany w pewnych ilościach imidiakloptid stanowi zagrożenie przede wszystkim w roślinach kwitnących w czasie nalotu pszczół. Analiza sugeruje ilości substancji czynnej stanowiące zagrożenie przy stosowaniu w bawełnie (oleiste), soi i drzewach kwitnących.

Dla roślin oleistych, gdzie dopuszczono wykorzystanie zapraw neonikotynoidowych (rzepak, słonecznik) sugeruje zagrożenie dla poszczególnych pszczół, natomiast nie ma danych o szkodliwości nektaru i pyłku na kolonie pszczół. Analiza sugeruje także brak ryzyka (z gleby, nasion, dolistnie) przy wykorzystaniu w innych uprawach, nieatrakcyjnych dla pszczół - w tym zbóż, ziemniaków. Imidiakloptid nie posiada rejestracji w Polsce.

Czytaj więcej w serwisie Farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM