Ekspertka: Sadownicy powinni zwiększać bioróżnorodność upraw

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 25 marca 2016 09:45

Ekspertka: Sadownicy powinni zwiększać bioróżnorodność upraw Organizmy pożyteczne wspomagają ochronę przeciwko najważniejszym agrofagom/ fot. shutterstock.com

Organizmy pożyteczne wspomagają ochronę przeciwko najważniejszym agrofagom. Dlatego sadownicy powinni dążyć do zwiększania bioróżnorodności upraw – mówiła dr Małgorzata Sekrecka z Instytutu Ogrodnictwa, podczas 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych.

- Mamy cały szereg pożytecznych stawonogów, tj. pluskwiaki różnoskrzydłe dziubałkowate i tasznikowate, chrząszcze – biedronkowate, biegaczowate, kusakowate, a także siatkoskrzydłe (złotookowate), muchówki, czyli bzygowate, pryszczarkowate, oraz pająki. Najbardziej znana grupa to drapieżne roztocza z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae) – wyliczała dr Sekrecka.

Dodała, że każda z tych grup specjalizuje się w ograniczaniu określonego szkodnika, przy czym zdecydowana większość z nich to gatunki wielożerne. W jaki sposób możemy zwiększać liczebność organizmów pożytecznych występujących w danej biocenozie?

- Najprostszy sposób to introdukcja. Już od wielu lat do sadów z powodzeniem wprowadzany jest dobroczynek gruszowy (Typhlodromus pyri) w formie opasek z materiału filcopodobnego. Od niedawna jako alternatywa pojawiły się wodoodporne saszetki z drugim gatunkiem drapieżnego roztocza jakim jest dobroczynek wielożerny – powiedziała dr Sekrecka.

Dodała, że wielu producentów potwierdza wysoką efektywność dobroczynka gruszowego w ograniczaniu liczebności przędziorków i szpecieli, co przyczynia się do ograniczenia liczby zabiegów akarycydami.

- W przypadku, gdy wprowadzane organizmy szybko przemieszczają się z jednej uprawy na drugą to introdukcję należy ponawiać w każdym roku, co wiąże się z wysokimi kosztami. Mniejszym nakładem finansowym jest dbanie o zwiększenie bioróżnorodności upraw. W sąsiedztwie sadów powinny znajdować się miejsca schronienia dla pożytecznych organizmów – mówiła.

- W ofertach firm chemicznych dostępne są mieszanki roślin jednorocznych czy wieloletnich, które można wykorzystywać do przywabiania organizmów pożytecznych. Bardzo ważne jest także ograniczanie do niezbędnego minimum stosowania nieselektywnych środków ochrony roślin do zwalczania agrofagów – podkreśliła dr Sekrecka z Instytutu Ogrodnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM