Ekspert PIORiN: Integrowana ochrona roślin stała się standardem

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 grudnia 2015 09:48

Ekspert PIORiN: Integrowana ochrona roślin stała się standardem Grzegorz Gorzała, główny specjalista w Biurze Ochrony Roślin i Techniki w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)/ fot. PTWP

- Integrowana ochrona roślin w tej chwili stała się standardem. Pozostałości środków ochrony roślin stanowią problem od momentu, gdy zaczęto stosować preparaty chemiczne w uprawach. Do września br. na skutek analiz w 9 próbach wykryto substancje niedozwolone, lub w których przekroczono dopuszczalne najwyższe normy pozostałości (NDP) – mówił Grzegorz Gorzała, główny specjalista w Biurze Ochrony Roślin i Techniki w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

- Inspekcja przeprowadza kontrolę podmiotów prowadzących produkcję środków ochrony roślin. Prowadzimy nadzór nad składowaniem i przemieszczaniem śor., również kontrolujemy opakowania w których te środki znajdują się w obrocie. Sprawdzamy skład, w tym właściwości fizyczne i chemiczne środków ochrony roślin, co później przekłada się na stosowanie tych produktów. Producent w wyniku kontroli ma pewność, że środki te spełniają wymogi, które zostały określone przy rejestracji – powiedział Grzegorz Gorzała.

Dodał, że środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Od 1 stycznia 2014 roku właściwe stosowanie środków musi być zgodne z ogólnymi zasadami integrowanej ochrony roślin. Preparaty chemiczne powinny być stosowane jedynie na obiekt na który są przeznaczone.

- W ramach kontroli stosowania środków ochrony roślin na 2015 rok zaplanowano pobranie 2900 próbek do badania pozostałości środków ochrony roślin w 57 gatunkach roślin. Badania na pozostałości mają na celu stwierdzenie prawidłowości stosowania środków ochrony roślin, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zapobieganie wprowadzaniu do obrotu płodów rolnych stwarzających zagrożenie zdrowia człowieka i zwierząt – mówił główny specjalista z PIORiN.

PIORiN identyfikuje zagrożenia zgodnie z systemem wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych tzw. RASFF. - Jeżeli takie zagrożenia występują uruchamiane jest powiadomienie RASFF. Do września br. na skutek analiz w 9 próbach wykryto substancje niedozwolone, lub w których przekroczono dopuszczalne najwyższe normy pozostałości (NDP). To są tylko powiadomienia, które zostały wysłane do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, natomiast samych przekroczeń było dużo więcej – zaznaczył Grzegorz Gorzała.

- Niedozwolone substancje w pobranych próbach, lub w których przekroczono najwyższe dopuszczalne normy pozostałości NDP stwierdzono w – jabłkach, koprze, szpinaku, jęczmieniu, ogórkach, rzepaku, pieczarkach, a także w przypadku dwóch prób czarnej porzeczki - oznajmił Grzegorz Gorzała, główny specjalista z PIORiN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM