Ekspert firmy Agrosimex podsumowuje 2016 rok

Autor: www.sadyogrody.pl 09 stycznia 2017 09:04

Ekspert firmy Agrosimex podsumowuje 2016 rok Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex, fot. redakcja Sadyogrody.pl

- Miniony sezon 2016 był dość dobry pod względem plonowania, wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, poza lokalnym gradobiciem. Ten region Warki nie został tak mocno dotknięty gradem jak okolice Błędowa czy innych regionów kraju, gdzie straty były dużo większe – mówił Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex, podczas Regionalnej Konferencji Sadowniczej w Warce.

Jak zaznaczył Robert Binkiewicz, za sprawą łagodnej wiosny (jeśli chodzi o opady) generalnie na terenie grójecko-wareckim nie odnotowano większych problemów z występowaniem parcha jabłoni. Więcej infekcji było na południu Polski, w okolicach Sandomierza oraz w Nowym Sączu.

- Miniony sezon tu już drugi z rzędu bez większych problemów z uszkodzeniami pąków po zimie i przymrozkami w okresie kwitnienia drzew. Również po kwitnieniu pogoda była dość łagodna, co wpłynęło na dobrą jakość owoców. W sadach nie było dużych problemów z ordzawieniami na odmianie ‘Golden’ , czy ‘Gala’. Potencjał plonotwórczy i jakość owoców była dużo lepsza – mówił Robert Binkiewicz.

W przypadku większości odmian samopylnych (‘Gala’, ‘Golden’, ‘Szampion’, ‘Pinova’) było bardzo dobre zawiązanie i plonowanie drzew w sadzie. Natomiast mimo wprowadzenia owadów zapylających – pszczół i murarki ogrodowej w niektórych sadach okazało się, że zawiązanie i późniejsze plony odmian (‘Jonagold’, ‘Ligol’, ‘Mutsu’) było nieco niższe od zapowiadanych. W opinii Roberta Binkiewicza, ta grupa odmian wpłynęła na niższe plony jabłek w sezonie 2016.

Dobre warunki pogodowe w okresie przerzedzania spowodowały, że wielu sadowników zdecydowało się na chemiczne przerzedzanie zawiązków, co przyniosło bardzo dobre rezultaty. Gradobicia, które nawiedziły niektóre rejony kraju wpłynęły na obniżenie jakości, ale również plonu handlowego – dodał Robert Binkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM