Ekspert ds. sadownictwa: Corocznie narasta zagrożenie mączniakiem

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2016 09:12

Ekspert ds. sadownictwa: Corocznie narasta zagrożenie mączniakiem Od kilku sezonów mączniak dość mocno dokucza sadownikom/ fot. za sumiagro.pl

- Od kilku lat mączniak dość mocno dokucza sadownikom. W poprzednim sezonie presja tej choroby w niektórych sadach była nawet bardzo duża. W ochronie przed mączniakiem najskuteczniejsze są preparaty chemiczne. Metody agrotechniczne należy stosować jedynie jako wspomaganie ochrony – mówił Robert Binkiewicz, specjalista ds. sadownictwa z firmy Agrosimex.

- Corocznie w polskich sadach narasta zagrożenie mączniakiem jabłoni. W poprzednich latach traktowaliśmy tę chorobę nieco na marginesie. W szczególności prowadzona była ochrona przy okazji zwalczania parcha. Natomiast w przypadku mączniaka przede wszystkim należy zadbać o młode sady, prowadząc skuteczną ochronę aż do jesieni. W przypadku, gdy odpuścimy dochodzi do infekcji wtórnych – mówił ekspert.

Przyznał, że jednym z czynników silnej presji mączniaka jest niewystarczająca ochrona chemiczna, np. zbyt niskie dawki preparatu. - Również warunki meteorologiczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się tej choroby, czyli brak typowych zim w ciągu ostatnich kilku sezonów. Występowanie mącznika w sadach jest ściśle powiązane z prowadzoną agrotechniką, czyli m.in. z późnym cięciem zimowym – dodał.

- Największe trudności walki z mączniakiem odnotowuje się w stadiach starszych, w tym również w przypadku upraw odmian wrażliwych, takich jak ‘Idared’, ‘Cortland’ czy ‘Lobo’. Dlatego nie ma wątpliwości, że w takich sadach będzie uciążliwe zwalczanie mączniaka. Zawsze kilka procent grzybni przetrwa i choroba ta w kolejnych sezonach będzie się odnawiała – zaznaczył Binkiewicz.

Dodał, że warto opracować program intensywnej ochrony przed mączniakiem. – Ochronę chemiczną należy rozpocząć już od samego początku wegetacji. Po kwitnieniu jeżeli nastąpi szybka reakcja i zastosujemy silne środki to można jeszcze skutecznie ograniczyć tego patogena. Zabiegi prowadzone przy nieodpowiednich warunkach pogodowych, bądź niewłaściwy dobór preparatów obniża efektywność – powiedział.

- W ochronie przed mączniakiem najskuteczniejsze są preparaty chemiczne. Metody agrotechniczne należy stosować jako wspomaganie ochrony. Porażanie mączniakiem będzie mniejsze w przypadku ograniczania wzrostu drzew silnie rosnących, czyli stosowania preparatu Regalis, cięcia korzeni, bądź innych zabiegów agrotechnicznych, tj. wycinanie porażonych pędów – komentował przedstawiciel firmy Agrosimex.

Zaznaczył, że zapobiegawczo w ochronie przeciwko mączniakowi można stosować produkty siarkowe. - Preparaty Nimrod 250 EC czy Kendo 50 EW oparte są na węglanie potasu, który również wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Do ochrony można także przeznaczyć środki takie jak Shavit 72 WG czy Kaptan Plus 71,5 WP – powiedział.

- W fazie różowego paka tuż przed kwitnieniem nie może zabraknąć silnego zabiegu wyniszczającego, jednak nie zawsze w tym okresie mamy dobrą pogodę sprzyjającą do wykonania skutecznego zabiegu. Niektóre preparaty możemy wykorzystać zarówno w ochronie przed mączniakiem, jak  również parchem jabłoni – dodał Binkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM