Eksperci: Doradztwo w Polsce istnieje tylko z nazwy

Autor: www.sadyogrody.pl 09 lutego 2016 14:21

Eksperci: Doradztwo w Polsce istnieje tylko z nazwy To prawda, że doradztwo w Polsce istnieje tylko z nazwy/ fot. shutterstock

- Sadownicy zrzeszeni w naszej grupie mieli przez kilka lat nieodpłatnie doradztwo, zachęcaliśmy żeby przyjeżdżali i uczyli się. Niestety muszę powiedzieć, że 100 proc. frekwencji nie było – mówił Waldemar Żółcik prezes grupy Fruit Family podczas debaty na targach Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO 2016.

- W naszej grupie zainwestowaliśmy w doradztwo holenderskie i polskie. Sadownicy zrzeszeni w naszej grupie mieli przez kilka lat nieodpłatnie takie doradztwo, zachęcaliśmy żeby przyjeżdżali i uczyli się. Niestety muszę powiedzieć, że 100 proc. frekwencji nie było. Doradztwo było nie dość, że bezpłatne to na bardzo wysokim poziomie. Nie wszyscy chcieli przychodzić spotkania z doradcami. Wydaje mi się, że trzeba trochę bardziej się otworzyć na to doradztwo, bo bez chęci nauki i wiedzy nie wiele się zrobi – mówił Żółcik.

Jak podkreśliła prof. Małgorzata Korbin, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, z obcymi doradcami bywa niestety różnie. - Może nie w przypadku sadownictwa, ale w przypadku warzywnictwa było kilka przypadków w których doradca coś zasugerował a okazało się, że plantator zniszczył swoją plantacje. Doradca zagraniczny znalazł tam objawy choroby której w Polsce nie ma – mówiła.

- To prawda, że doradztwo w Polsce istnieje tylko z nazwy. Musimy kształcić jednak ogromna pula ośrodków doskonalenia cały czas funkcjonuje. Problem w tym, że ich rola się w jakiś sposób zmieniła. Doradcy muszą znów stać się doradcami. Zarówno uczelnie jak i instytuty branżowe mają wiedzę, którą mogą się podzielić. Zastanawialiśmy się jak to zrobić, bo z jednej strony jest wiedza, możliwości pomocy, a z drugiej są ośrodki doskonalenia. W środku jest dziura i brakuje transferu, który by mógł umożliwić sadownikowi korzystanie z całej tej wiedzy bezpośrednio u niego w sadzie – dodała Korbin.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM